Egyéb 

Az örök kérdés: vékony vagy vastag lazúrt használjak?

Manapság a fából épített bútorok, illetve épületszerkezeti elemek meglehetősen nagy népszerűségnek örvendenek, ami nem is meglepő azt tekintve, hogy milyen esztétikus megjelenésűek. És az sem utolsó szempont, hogy meleg, otthonos és nem utolsósorban természetes hatást keltenek. 

A nyers fafelületek azonban nagyon érzékenyek a különböző hatásokra. Gondolunk itt például az időjárási elemekre, a nedvességre, az erős UV-sugárzásra, de még az algásodás, a penészesedés és az úgynevezett farágó bogarak is veszélyt jelentenek rájuk nézve.

Amennyiben meg szeretnénk óvni őket az állagromlástól, akkor mindenképpen érdemes körülnéznünk a MesterekFutára lazúr kínálatában. Itt ugyanis megtalálhatjuk azokat a termékeket, melyekkel magas fokú védelmet biztosíthatunk a nyers, kezeletlen fafelületeknek.

Miért okoznak dilemmát a lazúrok?

Ha elkezdjük feltérképezni a kínálatot, akkor láthatjuk, hogy a lazúroknak alapvetően két nagy csoportja van: vannak a vékony és a vastag lazúrok. Ez pedig nagy dilemmát tud okozni, hiszen sokakat elbizonytalanít azzal kapcsolatban, hogy akkor most melyiket is válasszák. Nos, ez attól függ, hogy pontosan hol és mire szeretnénk alkalmazni. 

Vékony vagy vastag lazúr – mi a különbség?

Mint ahogy a nevükben is benne van, a vékony lazúrok vékony réteget alkotnak a felületen, aminek köszönhetően “mozgásteret” hagynak az adott tárgynak vagy szerkezetnek. Éppen ezért a nem mérettartó elemeken szokás használni, amik a hőmérséklet-változás hatására bizonyos mértékben zsugorodnak vagy tágulnak. Ilyen például a lambéria, a gerenda, a zsalugáter és a kerítés, de ide sorolhatóak a fából készült kerti bútorok is.

Ezzel szemben a vastag lazúrok – nevükhöz hűen – vastag réteget képeznek a felületeken, ami erős, ellenálló és masszív. Mivel nem hagynak “mozgásteret” a tárgyaknak, így azokra lehet csak használni, amik mérettartóak. Tipikusan az ajtókra, ablakokra, illetve a különböző faburkolatokra szokás alkalmazni. A vastag lazúrokról még azt is érdemes tudni, hogy tömörebbek, így kevésbé engedik láttatni a fa természetes erezetét, és általában elegendő egy rétegben felvinni őket.

Amire mindenképp figyeljünk!

Bármelyik típusú lazúrt is alkalmazzuk, a végeredmény szempontjából igen lényeges, hogy milyen vastagságban kenjük fel a felületre. E tekintetben mindig az adott terméken szereplő utasítás legyen a mérvadó, ha betartjuk a gyártó utasításait, akkor nem lehet gond.

A lazúrokat ne használjuk nedves vagy forró felületen, és még egy nagyon fontos dolog, amit érdemes megfogadni: használat előtt alaposan keverjük fel az anyagot, az ugyanis az állás következtében hajlamos leülepedni.

Bízunk benne, hogy ezzel a cikkünkkel sikerült tisztázni, hogy mi a különbség a kétfajta lazúr között, és most már te is magabiztosan tudod kiválasztani a munkához legmegfelelőbb terméket. A beszerzéshez ajánljuk figyelmedbe a MesterekFutára webshopját.

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések