Egyéb 

A hőszivattyús rendszerek előnyeiről

Az egyik legfontosabb kérdéskör, amivel foglalkoznunk kell egy ház építése során, az a megfelelő fűtési és hűtési rendszer kiválasztása.

Az egyik legfontosabb kérdéskör, amivel foglalkoznunk kell egy ház építése során, az a megfelelő fűtési és hűtési rendszer kiválasztása. Mivel a legtöbb esetben évtizedekig fogunk támaszkodni a kiválasztott technológiára, ezért érdemes minél jobban megismerni, hogy milyen lehetőségeink vannak.

De hogy ne csak az új épületekről beszéljünk, egy lakás, ház, vagy irodaépület felújítása, vagy korszerűsítése során is felmerülhet az igény a fűtésrendszer korszerűsítésére. Ilyenkor egy kicsit talán komplexeb a helyzet, mivel figyelembe kell venni a meglévő erőforrásainkat és azt, hogy ezeket hogyan kombinálhatjuk az új berendezésekkel.

Mindkét esetben felmerülhet a hőszivattyú telepítése, mivel manapság egy igen népszerű alternatívája a hagyományos fűtési rendszereknek. A hőszivattyúk energiahatékony megoldást jelentenek a fosszilis tüzelőanyagokat használó berendezések helyett.

Sokan csak a bekerülési költségeket veszik figyelembe és nem kalkulálnak azzal, hogy egy ilyen rendszer mennyivel hatékonyabb lehet egy hagyományos gáztüzelésű, vagy vegyestüzelésű kazánnal szemben.

Ebben a cikkben a hőszivattyúk legfőbb előnyeit és hátrányait gyűjtöttük össze, hogy áttekinthető módon segíthessünk a döntéshozatalban. Reméljük hasznos lesz a bejegyzés.

A hőszivattyúk előnyei

Energiahatékonyság: A hőszivattyúk melletti első számú ok. A hőszivattyúk azért lehetnek kiemelkedően hatékonyak, mert nem hőt termelnek, hanem hőt mozgatnak. Ha fűtésről van szó, akkor a kinti levegőből, talajvízből, vagy talajból felveszik a hőenergiát, majd ezt az épület belső tereibe mozgatják. Hűtési üzemmódot tekintve pedig megfordul a folyamat, bentről veszik fel a hőenergiát, majd kivezetik azt az épületből.

Környezetkímélőbb fűtési mód: Ezen berendezések használatával csökkenthetjük a környezeti terhelést és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. A hőátadáshoz villamos energiát használnak a hőszivattyúk, viszont tüzelőanyag égetésére nincs szükség.

Biztonságosabb üzemeltetés: Szorosan kapcsolódik az előző pontokhoz, hogy megszüntethető a hagyományos fűtési rendszerek működésével kapcsolatos több kockázat is. Ilyen például a szén-monoxid-mérgezés.

Alacsonyabb mértékű üzemeltetési költség: A hőszivattyúk hatékonyságából fakadóan a legtöbb esetben alacsonyabb üzemeltetési költségekkel találkozhatunk, mint mondjuk egy gázkazánra alapozó rendszer esetén.

Egyenletesebb hőleadás: Egy hőszivattyúval kombinált padlófűtés, vagy falfűtés sokkal konzisztensebb hőmérsékletet tud biztosítani a lakás egészében, mint egy hagyományos, radiátoros fűtési rendszer.

Hosszabb élettartam: Egy megfelelően telepített és karbantartott hőszivattyús rendszer élettartama hosszabb lehet, mint a hagyományos társaié. Ez a hosszabb élettartam hozzájárul, hogy a kezdeti magasabb bekerülési költség nagyobb mértékben megtérülhessen.

Halk működés: Az sem mellékes tényező, hogy manapság már rengeteg olyan hőszivattyú közül választhatunk, ami kifejezetten a lehető legcsendesebb működést figyelembevéve lett megtervezve.

A hőszivattyús rendszerek hátrányai

Bekerülési költség: A legnagyobb hátrány, ami a hőszivattyúkkal kapcsolatban elő szokott kerülni, az a megvásárlás és a telepítés magasabb költségei. Persze, ha a hagyományosnak mondható rendszerekhez hasonlítjuk. A hőszivattyús rendszerek megvásárlása általában nagyobb befektetést igényel, de emellett kalkulálni kell a szolgáltató felé fizetendő felmérés, tervezés és telepítés költségeivel is.

Kompatibilitási kérdések: Sokan már meglévő fűtési rendszerhez szeretnék csatlakoztatni a hőszivattyút. Erre is van lehetőség, viszont azt érdemes tudni, hogy ez további módosításokat és fejlesztéseket igényelhet, így ezzel tovább nőhet a beruházás költsége.

Komplikáltabb telepítési folyamat: Megint csak a hagyományos fűtési rendszerekhez tudjuk hasonlítani a telepítés folyamatát. A lehető legmagasabb teljesítmény érdekében fontos, hogy megfelelően elvégezze egy szakember a felmérést, majd a telepítést. Levegő-víz szivattyúk esetében ezzel kevésbé szokott bármiféle probléma előfordulni. Viszont a komplexebb talaj-víz, vagy víz-víz rendszerek nagy precizitást igényelnek.

Időjárás-érzékenység: A legnépszerűbb kategória, a levegő-víz szivattyúk hatékonysága a kinti hőmérséklet csökkenésével együtt csökkenhet. Így érdemes figyelembe venni a telepítés helye szerinti időjárást, valamint a fűtőpatron hozzáadásának lehetőségét.

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések