Vučić nosztalgiával gondol rá: hogyan él ma a szerbiai és délvidéki “nyugdíjasok hóhéra”?
Közel egy évtizede mondott le funkciójáról Lazar Krstić volt pénzügyminiszter, de romboló tevékenységének következményeit még mindig nagyon is érzik a nyugdíjasok százezrei.
Aleksandar Vučić akkori szerb kormányfő, ma pedig államfő gazdasági zseniként mutatta be Krstićet, aki rengeteg szebiai (és sajnos délvidéki magyar) nyugdíjas életét tette tönkre.
(A mai napig szeretettel és nosztalgiával emlegeti kis kedvencét.)
Nyilvánvaló tehát, hogy Vučić utasítására cselekedett, de ez nem menti fel a felelősség alól, hiszen ő írta alá az idős polgárokat sújtó határozatokat.
Emlékeztetőül: először követelte, hogy a kormány 25 százalékkal csökkentse a nyugdíjakat és a közalkalmazottak bérét, majd Vučićot vajszívűnek nevezte, mert “csak” 10 százalékkal nyirbálta meg az idős polgárok siralmas járandóságát.
Ez korántsem az egyetlen bűne, bár alighanem ez is elegendő, hogy a nyugdíjasok undorral gondoljanak rá.
Továbbá azt is kezdeményezte, hogy két éven belül 160 ezer közalkalmazott kapjon felmondást, valamint 30 százalékkal növekedjen az áram ára.
Több szakértő szerint a Nyugatról importált gazdasági kocaszakember (akiről nemrég kiderült, hogy diplomáit a hírhedt Bogoljub Karić magánegyetemén szerezte)
végzetes hibája miatt Szerbia 783 millió eurót bukott el.
Krstić ugyanis 2014-ben elutasította több bank ajánlatát, hogy devizakonverziót hajtson végre, magyarán: hogy a dollár alapú állami hiteleket váltsa át euróba. Pedig a kommerciális bankokon kívül a Világbank washingtoni központja is hajlandó lett volna segíteni neki, hogy lebonyolítsa ezt a műveletet. Ő ezt tehát elutasította.
A dollár értékének akkori növekedése még nagyobb gazdasági katasztrófát idézett elő Szerbiában.
Az említett baklövés következtében ugyanis az ország a dollár alapú hitelek után járó kamatokra 9 milliárd dinárral nagyob összeget volt kénytelen kiválasztani, mint azt az euró alapú hitelek esetében kellett volna megtennie.
Ennek ellenére Krstić a pénzügyminiszteri funkciója után egy ideig a szerb elnök tanácsadója is volt.
A Kurir napilap információja szerint Krstić jelenleg Genfben dolgozik a McKenzie nemzetközi jogi szaktanácsadással foglalkozó (gyanús hírű) cég munkatársaként, ahol évente mintegy félmillió dollárt keres (ahelyett, hogy börtönben rothadna), miközben az itteni nyugdíjasok zöme szörnyű nyomorban él.
(danas.rs nyomán, fotó: kurir.rs)