Egyéb 

Ezért jelent komoly problémát a D-vitamin hiánya

Ilyenkor télen jóval kevesebb napfény jut szervezetünkbe, mint nyáron. Ám a közhiedelemmel ellentétben még nyáron sem kap szervezetünk elég D-vitamint természetes úton. Így pótlása, mérése szükséges azért, hogy egészségesek maradjunk. Hiánya ugyanis komoly gondokat okozhat.

A világ 50%-a D-vitamin hiányos

A D-vitamin, nevével ellentétben, nem egy vitamin, hanem egy hormon. Napfény hatására termeli szervezetünk, bizonyos élelmiszerek is tartalmazhatnak D-vitamint (halak, tojás, tejtermékek). Hiánya számos betegséget (rák, pajzsmirigy működési zavarai, depresszió, cukorbetegség, stb.) okozhat. Az Affidea Magyarország endokrinológiai szakrendelésén érdemes Önnek is megméretnie D-vitamin szintjét, hogy még idejében kezelni lehessen az esetleges hiányt.

A D-vitamin két fő formája a D2-vitamin (ergokalciferol) és a D3-vitamin (kolekalciferol). A D2-vitamin táplálék útján, míg a D3-vitamin a napfény révén kerül a szervezetünkbe. Mindkét forma fontos a szervezetünk számára. A D-vitamin vérszérumszintjénél 50 nmol/l alatt hiányról, 50-75 nmol/l között elégtelen, míg 75 nmol/l vagy afölött egészséges szintről beszélhetünk.

A kutatások azt mutatják, hogy a világ népességének közel felét érintheti a D-vitamin hiánya. Különösen az északi, a közép-és nyugat-európai lakosság van veszélyben. E területeken, így Magyarországon is az optimális szérumkoncentráció alatt van a többség D-vitamin szintje.

Mi minden utalhat D-vitamin hiányra?

  • A csontok és ízületek gyengülése: a D-vitamin nagy szerepet játszik a kalcium felszívódásában és a csontok erősítésében. Hiánya a csontok gyengeségéhez és osteoporózishoz vezethet.
  • Premenstruációs tünetek: nőknél a migrén, a hasi görcs vagy a fejfájás jelentkezése menstruáció előtt is az árulkodó jelek közé tartozik.
  • Az immunrendszer leromlása: mivel hozzájárul az immunrendszer helyes működéséhez, ezért szervezetünk elégtelen D-vitamin szintje növelheti az autoimmun betegségek és fertőzések kockázatát.
  • Hangulatingadozások, mentális problémák: az alacsony D-vitamin szint növelheti a depresszió és szorongás kialakulásának esélyét.
  • Izomfájdalmak: hiányában az izmok gyengesége és fájdalma is jelentkezhet. Ez különösen idősebbeknél gyakori tünet.
    Nő a szívbetegségek kockázata: a D-vitamin fontos a szív- és érrendszeri egészség megőrzésének szempontjából is. Nem megfelelő szintje emeli a szívbetegségek, valamint a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.

 

Kik a legveszélyeztetettebbek?

Az 50 év felettiek, a benti munkát végzők, a szoptatott csecsemők, a szoptató nők, a túlsúlyosak és a súlyos betegségben szenvedők. Nekik érdemes a leginkább odafigyelniük D-vitamin szintjükre, az endokrinológus rendszeres felkeresésével. Ha pedig bebizonyosodik a hiányállapot, ma már hatékony étrend-kiegészítőkkel és életmódváltással is sokat tehetünk az optimális szint helyreállításáért. 

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések