Online vagy fizikai bolt?
Most, hogy igazán költséges lett egy valós (fizikai) bolt fenntartása, egyre többen próbálkoznak átállni, és virtuális áruházként működni tovább. Akik pedig most vágnak bele az üzletbe, sokszor már alapból webshopban gondolkoznak. Ehhez azonban tudatos tervezés szükséges, ne mondj azonnal A-t vagy B-t egyik megoldásra sem! Először érdemes megvizsgálni az előnyöket és a hátrányokat.
Úgy látod, hogy egy webáruházra van szükséged? Ebben az esetben bérelhetsz webshopot. De ha valami igazán személyre szabott megoldásra vágysz, akkor bízz meg egy szakértőt a fejlesztéssel. Marketinges Erika és csapata all inclusive marketing ügynökségként például weboldal készítés terén is tud neked segíteni.
Fizikai bolt: előnyök és hátrányok
Ha boltod van vagy egy üzlet nyitását tervezed, akkor nálad elsősorban a személyes kapcsolattartás preferált. Ez mindenképp pozitív dolog a mai világban. Sokan díjazzák, hogy egy fizikailag is létező áruházban kézzelfoghatóan tudják megtapasztalni azt, amit az online térben csak képen vagy videón láthatnak.
Arra is kell azonban gondolod, hogy ez minimum 1 fő személyzetet jelent, akinek vannak bér-és járulékköltségei. Nem beszélve az esetleges bérleti díjról, a karbantartásról és a rezsiről. A boltoknak van egy fix nyitva tartási ideje – ha valakinek késő este lenne alkalma betérni hozzád, nem fogod tudni kiszolgálni.
Webshop: mi szól ellene és mi mellette?
A fizikai bolttal ellentétben egy webshop 0-24 órában nyitva van. A vásárlóknak nem kell várakozni, hogy kiszolgálják őket, hanem azonnal a kosarukba tudják tenni a kívánt terméket. Ha megfelelően kiépített és karbantartott a vásárlási folyamat, akkor mindez gyors is lesz. Vannak persze fejlesztési és fenntartási költségek, de ezek alacsonyabbak, mint a fizikai boltok esetében.
Ami hátrány a vásárlók számára, az a személyes kapcsolatok hiánya. Hiszen online történik minden, ha pedig elakadnak, akkor is csak üzenetben (e-mail, messenger stb.) vagy telefonon kérhetnek segítséget. Mielőtt megvennék, nem tudják megnézni a termékeket; nem lehet csekkolni, hogy valóban jó lesz-e. Például ha online vásárolnak egy cipőt, és nem megfelelő a méret, akkor küldhetik vissza és várhatnak pár napot, amíg kicserélik.
Várható költségek egy webáruháznál
Ha webshopot bérlesz, akkor annak díjával vagy saját webáruháznál a fejlesztési költségekkel számolnod kell. Az előbbi havi 15-25 ezer forint, az utóbbi 500 ezertől 3 millió forintig is terjedhet. Kell továbbá domain és tárhely is, ami éves szinten 20-25 ezer forintba kerül. Érdemes kalkulálni a karbantartási költségekkel is, ami körülbelül 10-20 ezer forint havonta.
Nem kell, hogy fizikai személyzet nyitva tartási időben jelen legyen – ez egy költségcsökkentő tényező. De jó, ha számolsz azzal, hogy valakinek fel kell dolgozni a rendeléseket, plusz megoldani a csomagolást és a szállítást is.
Akár fizikai boltod van, akár webáruházad, a marketing költségekkel érdemes tervezned. Ne spórold el azt, amivel versenyelőnyre tehetsz szert! Egy jól célzott Google vagy Facebook, Tiktok hirdetés bármely esetben a segítségedre lehet.