Egyéb 

A hatalmas költségvetési hiány okozta kellemetlenségek mindannyiunkat érintenek!

A költségvetési hiány eredetileg 4% alatt lett volna, azonban végül 6,5% lett. Egy átlagember erre csak megvonja a vállát, hiszen a többség nem igazán érti, hogy mit mutat meg, mit jelent ez a mutató. Holott sokkal nagyobb jelentősége van és jobban befolyásolja a mindennapjaink, mint azt a többség gondolja.

A Bankmonitor babaváró hitel, CSOK, személyi kölcsön és egyéb pénzügyi kérdésekben komoly segítséget nyújt a szakmai cikkek és kalkulátorok által. Az online platformon a bankpiac kínálatának 95%-a megtalálható, illetve összehasonlítható. Na, de mit kell tudni a magas költségvetési hiányról? A szakmai cikkek ezt is kifejtik, ahogy most mi is az alábbiakban!

Mi az a költségvetési hiány?

Ha az állam kiadásai meghaladják a bevételeit, akkor deficit, vagyis költségvetési hiány jön létre. Ezt a GDP arányában fejezik ki minden országban. 2023-ban a magyar kormány eredeti tervei szerint 4% alatti deficittel számolt volna. A Pénzügyminisztérium 5,9%-ra emelte a tervet év végén, majd a későbbiekben már 6,5%-ra növekedett ez a szám.

Ezek szerint a 6,5% magas?

Igen, egyértelműen. Nemzetközi szinten 3%-os hiányszint az elfogadható. Ha egy, legfeljebb két évben a deficit magasabb, mint 3%, akkor sincs óriási baj, hiszen nagy valószínűséggel valamilyen külső tényező hatására reagál a költségvetés többletkiadással. Problémáról akkor beszélhetünk, ha a hiány hosszú éveken keresztül meghaladja a 3%-ot. A 2023-as év a negyedik olyan év volt, amikor a deficit a kívánatos szint duplája volt.

Miért okoz problémát a magas költségvetési hiány a gazdasági élet minden szereplőjének?

Először is a magas  deficit rontja az ország megítélését. Márpedig, ha a nemzetközi szereplők úgy ítélik meg, hogy magas a kockázat, akkor annak biztosan ára lesz. Ez az ár pedig nem más, mint a kamatszint. A magasabb kockázattal bíró hitelfelvevőnek a hitelfelvétel magasabb kamattal lehetséges. Ez pedig körforgáshoz vezet.

A magasabb kamatok következtében a hitelfelvétel még nehezebbé válik, így az alacsonyabb gazdasági növekedés garantált.

Ahhoz, hogy a kormány kordában tudja tartani a költségvetési hiányt, előbb-utóbb megszorításokat kell alkalmazni. Teljesen mindegy, hogy ezek a terhek a lakosságot vagy különadók formájában a vállatokat érintik, mindkét alternatíva kihat mindenkire. Jó példa a 2022-es év, amikor a vállalati különadók infláció formájában mutatkoztak meg és nehezítették a lakosságot gazdaságilag.

A magasabb költségvetési hiány hamar gyengébb forint árfolyamhoz vezet, melyet szintén magasabb kamatokkal lehet orvosolni. A gyengébb forint árfolyam az infláció növekedést is előidézi. A fentebb felsoroltak mind azt mutatják, hogy ezek a hatások mindannyiunkra kihatással vannak.

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések