Riasztó adatok: 30 százalékos a gyermekszegénység Szerbiában
Sarita Bradaš pszichológus, a Demokrácia Központ Alapítvány kutatója kijelentette, hogy Szerbiának már 14 éve nincs a szegénység csökkentésére irányuló stratégiai dokumentuma, és már 15 éve nincs szociális védelmi stratégiája, pedig ez a két dokumentum hozzájárulhatna a szegénység problémájának megoldásához – írja a 021.rs portál.
Bradaš a „Inicijativa za donošenje strategije socijalne zaštite” (Szociális védelmi stratégiai kezdeményezés) nevű vitaesten hangsúlyozta, hogy az ENSZ legfrissebb adatai szerint 2023-ban Szerbiában a lakosság 12,1 százaléka az abszolút szegénységben élt, vagyis nem tudta biztosítani még az alapvető életfeltételeket sem.
“A 2023-as árak emelkedésének hatásairól szóló tanulmány kimutatta, hogy a vásárlóerő hirtelen csökkenéséért a drasztikus áremelkedés a felelős”
– magyarázta Bradaš.
Bradaš szerint a kutatás ki mutatta, hogy a megkérdezettek 60 százaléka rokonoktól vagy barátoktól kölcsönzött pénzt, hogy megbirkózzanak a nehézségekkel. Mint hozzátette, a megkérdezettek
46 százaléka nem fűt, ha hideg van, 41 százalékuk nem fordul orvoshoz, ha egészségügyi problémájuk van, és a többség kihagy egy étkezést, ha éhes.
“A kutatás kimutatta, hogy a gyerekek szegénysége is nőtt, mert a megkérdezett szülők 30 százaléka nem tudja biztosítani a gyermekek alapvető szükségleteit, mint amilyen az étkezés, az egészségügyi ellátás és az oktatás”
– szögezte le Bradaš.