Makuladegeneráció, az idős szem betegsége
A makuladegeneráció egy olyan szembetegség, amely az időskorúakat sújtja, és akár teljes látásvesztéshez is vezethet. A makula a retina központi részén található, fontos szerepe van az éleslátásban, a részletek érzékelésében és a színek észlelésében.
A makula károsodása egy olyan folyamat, melynek során ezek a funkciók sérülnek, és kezelés hiányában visszafordíthatatlan látásvesztés következhet be. Mivel az idősek körében ez a betegség nagyon gyakori, ezért fel kell hívni rá a figyelmet!
Az életkor előrehaladtával a szem is öregszik
A makuladegeneráció kezdeti jelei könnyen felismerhetők, az Optimum Szemészetnél végzett szemvizsgálat során pedig a diagnózis felállítható. Az idősek 10%-át érinti ez a probléma, valamint a vakság 25%-áért felelős.
Éppen ezért minden életkorban javasolt beiktatni az éves szemvizsgálatot, amely több szembetegséget képes abban a stádiumban felismerni, amikor még nem is okoz panaszt, de más jellegű betegségre utaló jeleket is találhat a szakorvos.
Mi történik a makuladegeneráció során?
A makula a szem ideghártyájának azon része, amely a látás élességéért felelős. A szemfenéken található, és ha bármilyen károsodás következik be ezen a területen, akkor a látás homályossá válik, a színek összemosódnak és az életminőség romlani kezd.
A makuladegeneráció az itt található idegsejtek károsodása, a makulát alkotó sejtek fokozatosan elkezdenek lebomlani, elhalni. Ennek jelei a szemfenéken láthatók, apró sárgás foltok képében.
Honnan lehet tudni, hogy baj van?
A betegség sajnos hosszú ideig rejtve maradhat, korai stádiumában csak a szemvizsgálattal lehet felfedezni. Később a páciens a látásának megváltozásáról számol be, melynek során egyre nehezebben ismeri fel az arcokat, egyre homályosabb lesz a látott kép, a látás romlani kezd az egyik vagy mindkét szemen. Gyakran előfordul, hogy az egyenes vonalakat görbének látja, vagy más vizuális problémákat észlel.
Mi történik, ha nem kezdik el időben a kezelést?
Ez a folyamat fokozatosan előrehalad, így egyre nehezebb lesz az olvasás, mivel a betűk összemosódnak. A látásprobléma tévénézés és autóvezetés közben is jelentkezik, ezáltal a hétköznapi tevékenységek is egyre nehezebbé válnak.
Később a színek észlelése is problémássá válik, homályos és vakfoltok jelennek meg. Bár a perifériás látás megmarad, a centrális látás egyre rosszabb lesz, amely végül teljes vaksághoz vezethet.
Melyek azok a tényezők, amelyek hozzájárulnak a kockázat növekedéséhez?
Az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik ez a betegség, melyet fokozhat az, ha valaki dohányzik vagy kiegyensúlyozatlanul, A-vitaminban és Omega-3 zsírsavakban szegényen táplálkozik, valamint genetikai tényezők is szerepet játszanak a kockázatában.
A makuladegeneráció hatással van az idős emberek életminőségére, ezért minél hamarabbi felismerése létfontosságú feladat! Az évenkénti szemvizsgálat már korai stádiumban fényt deríthet a problémára, és megfelelő kezeléssel és életmódváltással a betegség lefolyása lassítható.