Egyéb 

Mi a szerepe KPE idomoknak az öntözőrendszerben?

Egy öntözőrendszer kialakításánál nemcsak csövekre lesz szükségünk, hanem hozzájuk illő KPE idomokra is a hatékony működtetés érdekében. De mik ezek a kiegészítő eszközök, mit érdemes tudni róluk? Az alábbi összefoglalóból kiderül.

KPE idomok – az öntözőrendszer szerves részei

A meleg idő közeledtével már a legtöbb kerttulajdonos az öntözési lehetőségeket tervezi. A tapasztaltabbak tudják, hogy a locsolás mennyi teendővel, idővel és energiával jár. Közülük sokan választanak automata öntözőrendszert például a Hanga Kertészet termékkínálatából. Nem akarják, hogy az idei évben is slaggal locsolva töltsenek el értékes órákat a kertben, hanem a hatékonyabb és gazdaságosabb megoldást választják helyette. 

Nos, ilyenkor derül ki, hogy a csövek mellett a fent már említett KPE idomokat is be kell szerezniük, hiszen olyan kiegészítők, amelyek nélkül bajos lenne a kivitelezés.

Mi a konkrét szerepük a KPE idomoknak?

A KPE idomok azok az eszközök, melyeknek a segítségével elágazásokat, csapokat, kanyarokat, záróelemeket tudunk a csőrendszerbe beépíteni. Így egy olyan kiváló öntözőrendszert tervezhetünk, ami maximálisan kiszolgálja majd a kertünk igényeit. Mivel a KPE csövek eltérő méretűek, így a KPE idomok is ehhez “idomulnak” – azaz ezek is többféle méretben kaphatóak.

Tapasztalat, hogy nagyon kevés figyelmet fordítunk az öntözőrendszer tervezése során a KPE idomokra, pedig ezek nélkül a megfelelő rendszert nem lehet létrehozni. Ezen alkotórészek segítségével az egész rendszer gyorsan összeilleszthető.

Meghatározzák a csővezeték útját

Ezekkel a kellékekkel lehet létrehozni az elágazásokat, a különböző toldásokat, a vég és vég közti összekötéseket, na és a lezárásokat is. Az idomok eltérő alakjának eredményeképpen a megfelelő irányba terelhetjük a csővezeték útját. Például egy derékszögű elfordulást egy KPE könyök felhasználásával oldunk meg.

Hogy honnan lehet azt tudni, hogy milyen KPE idomra van szükség? Onnan, hogy minden KPE idomnak saját funkciója van: 

  • A KPE könyök segít a csövek futásának az irányán változtatni. 
  • A T idom a leágazásokhoz kell. 
  • Az átmenet a különböző típusú alkotórészeket csatlakoztatja annak érdekében, hogy flottul menjen az öntözés.
  • A KPE záró idomokkal pedig a leágazások lezárását oldjuk meg. 

 

Milyen fontos lépései vannak az öntözőrendszer tervezésének? 

Nagyobb területek öntözésének a megtervezését inkább bízzuk szakemberekre, mert csak így garantálható a működőképes és gazdaságos kialakítás. Viszont kisebb konyhakertek öntözőrendszerének a kialakítása során már vehetjük laikusként is a bátorságot, és belevághatunk a munkába. 

Ilyen lépések várnak ránk:

  • Rajzoljuk meg a kert alaprajzát, írjuk fel a méreteket is.
  • Tervezzük meg az öntözőrendszerünk csöveinek az útját.
  • Határozzuk meg, hogy az egyes öntözési zónákban milyen öntözési technikát alkalmazunk.
  • Írjuk össze, hogy miből, mennyit kell vásárolni: csövek, szórófejek, szivattyú.

 

Természetesen a KPE idomokról se feledkezzünk meg!

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések