Fantomlisták Délvidéken – hogyan ismerjük fel, kire érdemes voksolni?
Szerbiában ezúttal sem választásokra, hanem választási átverésre készülnek, afféle „választási mérnökösködésre”, ezzel akarják a csalást szalonképes ruhába öltöztetni. Önmagában már ez azt jelzi, hogy a szerb kormányzat a vasárnapi helyhatósági választásokon nem tisztességes eszközökkel akarja megszerezni vagy megtartani a hatalmat.
A szerbiai kormányzat – ahol csak tehette – kihasználta az ellenzék bizonytalankodásából és megoszlásából származó lehetőségeket a helyhatósági választások kampányában. A legtöbb településen gombamód elszaporodtak a különböző polgári csoportosulások, a szakértők szerint mindennek egyetlen célja az volt, hogy összezavarják a gyanútlan választókat.
A legtöbb fantomlista valamilyen formában a nevében viseli az erőszakellenességet – az előző választásokon az ellenzék az azóta felbomlott „Szerbia az erőszak ellen” néven ismertté vált koalícióban indult – így nagyon könnyen belezavarodhat az, aki nem tanulmányozza át alaposabban a listán szereplő neveket.
Vannak települések, mint például Nagykikinda, ahol még ez sem segít, mert ott megtalálták egy közismert ellenzéki vezető névrokonát, és „Nagykikinda az erőszak ellen – Milorad Miki Aleksić” néven indítottak listát, miközben a Szerbiai Népi Mozgalom elnökének, az „igazi” Milorad Miki Aleksićnek semmi köze a listához.
A folyamatos választásokon edződött Szerbiában már neve is van a trükközéssel vegyített kampánytevékenységnek, amelyet „izborni inženjering” névvel illetnek, vagyis választási mérnökösködésnek (tervezésnek) nevezik, hogy a csalást szalonképes ruhába öltöztessék.
Dehát nincs ebben semmi meglepő, az elmúlt jónéhány évben már megszoktuk.
(Forrás: balk.hu)