Kiemelt Szerbia 

Szerbia európai integrációja a mélyponton van

Szerbia bámulatos egyensúlyozása Kína és Európa között egyre inkább reflektorfénybe kerül. Hogyan tud egy kis balkáni ország ilyen triplajátékot játszani, és meddig tartható ez a politika? Dušan Gajić szerb újságíró elemezte a helyzetet a Courrier des Balkans hasábjain, ahol azt is feltárta, hogy milyen hibákat követett el az Európai Unió.

Belgrád ügyes egyensúlyozása Brüsszel, Moszkva és Peking között mára jól bevált módszerként működik: a kínai elnök, Hszi Csin-ping diadalmas fogadása után rögtön megnyugtató, ám kissé üres kijelentések következtek az ország európai jövőjéről. Meddig tarthat ez a kettős vagy hármas játék? Ezt elemzi a Courrier des Balkans hasábjain Dušan Gajić szerb újságíró.

– Ma történelmet írunk, a Szerbia és Kína közötti együttműködés határa a csillagos ég – mondta Aleksandar Vučić szerb elnök, amikor Belgrádban aláírta a kínai államfővel, Hszi Csin-pinggel a „közös jövőről” szóló megállapodást. – Európa a mi otthonunk

– jelentette ki másnap, május 9-én az Európa-nap ünnepségén, hozzátéve, hogy ez a „stratégiai elhatározás” a jövőben sem változik.
Sokan zavartan fogadták ezeket az egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat, amelyek 24 órán belül hangoztak el. Egy kis balkáni országnak lehet-e egyszerre európai és kínai jövője?
Brüsszel és Peking bizonyos területeken partnerek, de egyre gyakrabban riválisok, mivel nem osztoznak ugyanazokon az értékeken és érdekeken.

Valójában ez annak bizonyítéka, hogy Szerbia európai integrációja holtponton van, vagy inkább a klinikai halál állapotában. Már egy ideje romlik ennek a „páciensnek” az állapota, és Hszi látogatása csupán egy újabb epizód volt az évek óta tartó kettős játékban Brüsszellel szemben.

A mechanizmus jól bevált: a legmagasabb szerb vezetők naponta keményen bírálják az EU-t, de néha csendben bejelentik, hogy Szerbia továbbra is az európai úton halad.

(Forrás: balk.hu)

Hasonló bejegyzések