GS1 a vonalkód kiadó szervezet
A vonalkód egy optikai adatmegjelölés, amely géppel olvasható információkat tartalmaz, például termékazonosítót vagy árat. Széles körben használják a kereskedelemben, logisztikában és raktározásban a gyors és pontos adatfeldolgozás érdekében.
A vonalkód olyan, gépekkel optikailag leolvasható kód, amelynél különböző vastagságú függőleges sötét vonalak és világos közök meghatározott váltakozása fejezi ki az információt. Általában alattuk számokat is elhelyeznek. Leggyakoribb felhasználási területe a kereskedelem, például az áruk csomagolásán, ami lehetővé teszi az áru következő adatainak gyors azonosítását:
- a gyártó ország
- a gyári szám
- a termék cikkszáma
Vonalkód jelképekkel megjelenített azonosító számok lehetővé teszik a gépek számára az elektronikus leolvasást, aminek eredményeképpen használata nagyban segíti és gyorsítja az információ áramlását a bolti pénztáraknál, raktári átvételnél, illetve minden olyan helyen, ahol az üzleti folyamatokban lehetséges.
Az egységes szerkezetű számozási, azonosítási rendszer és az automatikus adatgyűjtést biztosító vonalkódok mára sokféle méretben léteznek, és ha szükséges, a csökkentett helyigényű, úgynevezett DataBar (korábban RSS) kódok akár egy kis ampullán is elhelyezhetők. A klasszikus kereskedelmi alkalmazásokon kívül a vonalkódoknak jelentős szerepük van az élelmiszerek és gyógyszerek nyomon követésében.
GS1 a hazai vonalkód specialista
A vonalkódos azonosítás a GS1 rendszer legismertebb eleme, amely a kereskedelmi folyamatok elválaszthatatlan része. A vonalkódok teszik lehetővé a gépek számára az elektronikus leolvasást (szkennelést), ami nagyban segíti és gyorsítja az információ áramlását a bolti pénztáraknál, raktári átvételnél, illetve minden olyan helyen, ahol az üzleti folyamatokban szükséges.
Az Európában használt kereskedelmi forgalomba kerülő vonalkód szabványa a GS-1 kódolás (régebben EAN kódolás, azaz European Article Numbering), ebben 13 számjegy jelöli az illető terméket (GTIN – Global Trade Item Number, azaz globális termékazonosító szám). Ezen számsorozat utolsó jegye egy ellenőrző szám, ami egy speciális algoritmus eredményeképpen adódik az első 12 számjegyből.
Az első tizenkét számjegy az alábbi jellemzőket határozza meg
Első 3 számjegy: az országjel (Magyarországé: 599, ami azt jelenti, hogy Magyarországon van az a forgalmazó, aki előfizetett a GS1-kódra)
Következő 2–7 számjegy: Forgalmazó vagy gyártó céget azonosítja. Hivatalos neve az országkóddal együtt cégprefix. Minél rövidebb cégprefixet vásárol a vonalkód felhasználója, annál nagyobb termékpalettát tud egyedi azonosítóval ellátni és természetesen annál nagyobb éves díjat is fizet.
Fennmaradó számjegyek (2–7 számjegy): Magát a terméket és kiszerelését azonosítja. Természetesen, mivel csupán egy sorszám utal (az ország és a gyártó száma után) a termékre, külön kell a leolvasó (kereskedő) rendszerében hozzárendelni a termék valódi nevét, kivéve ha a vonalkódtartomány gazdája az egyes vonalkódokhoz tartozó adatokat feltöltötte a GS1 rendszerébe (GDSN – Global Data Synchronization Network, azaz Globális adatszinkronizációs hálózat). A szabvány szerint egy termék különböző kiszereléseit különböző azonosítóval kell ellátni (pl. 0,5 literes és 1,5 literes ásványvíz)
13. számjegy: Az ellenőrző karakter.
A GS1 szervezetről bővebben
A GS1 egy nemzetközi, nonprofit szervezet, amely világszerte egységes szabványokat fejleszt és tart fenn az ellátási láncok hatékonyabb működése érdekében. A szervezet célja, hogy a globális kereskedelem szereplői közötti kommunikáció egyszerűbb és átláthatóbb legyen.
A szervezet rendszere magában foglalja a vonalkódokat, az RFID technológiát és az elektronikus üzenetváltást. A rendszer lehetővé teszi a termékek, szolgáltatások és helyszínek egyedi azonosítását, nyomon követését és az információk automatizált cseréjét.
A GS1 Magyarország a nemzetközi szervezet magyarországi képviselete, amely a hazai vállalkozásokat támogatja a GS1 szabványok alkalmazásában. A szervezet kiadja a globális cégprefixeket, amelyek alapját képezik a vonalkódoknak és egyéb azonosító kulcsoknak.
Oktatás és támogatás is folyik Akadémiájuk keretein belül, ahol szakértőket képeznek. Mindezt videós webinárok keretein belül tudják elsajátítani.
Képek forrása: https://gs1hu.org/