Sztrájkba léptek a Jura gyár pelenkaviselésre kényszerített dolgozói; a normális béreken kívül immár a toalettpapírt is megvonták tőlük
A dél-koreai Jura kábelgyártó cég leskovaci üzemének dolgozói beszüntették a munkát.
Egyelőre nem világos, hogy a mintegy háromezer munkavállaló közül hányan léptek sztrájkba, ugyanis az információk némileg ellentmondásosak. Ami viszont biztos: a gyár vezetőit nem hagyta hidegen a dolgozók tiltakozása.
Szerintük az alkalmazottak visszaélnek a sztrájkra való jogukkal. A vezetőség azt állítja, hogy a Jura folyamatosan törekszik a munkafeltételek javítására. Azt is közölték, hogy megpróbáltak közös nevezőre jutni a sztrájkbizottság tagjaival, de azok félbeszakították a tárgyalásokat.
A sztrájkolók ennek az ellenkezőjét hangoztatják: hogy az illetékesek szóba sem állnak velük.
Egyik követelésük: a bérek 20 százalékos emelése. A jelenlegi fizetések alacsonyak, alig haladják meg a minimálbért.
Emellett szeretnék elérni az étkezési (melegétel) összeg 250-ről 400 dinárra való növelését.
Kiemelik: a Jura jelentős támogátásokat kapott az államtól, végső ideje lenne, hogy azokból tisztességes béreket fizessen ki a dolgozóknak. (A Vučić-rezsim a telkeken és a különböző adókedvezményeken kívül a Jurát dolgozónkénti 10 ezer eurós összeggel „dobta meg”.)
Továbbá rámutatnak, hogy a toalettek rendkívül rossz állapotban vannak.
A dolgozóktól már a toalettpapírt is sajnálják.
Az elmúlt években a munkavállalók több ízben elpanaszolták a sajtónak, hogy a Jura vezetősége alacsony bérért állandóan túlóráztatja őket, amit nem fizet ki nekik.
Részben vagy teljesen megvonták tőlük az alapvető jogaikat, mint amilyen például az évi szabadság vagy az állami és vallási ünnepek alkalmából járó munkaszüneti napok.
Továbbá egy ideig korlátozták az alkalmazottak napi vízadagját. Ami ennel is elképesztőbb: a dolgozók egy része pelenkát (volt) kénytelen viselni, mert a főnökök korlátozták számukra a mellékhelyiség munkaidő alatti használatát.
Egyre halmozódtak azoknak a dolgozóknak a Jura ellen tett feljelentései, akik képtelenek voltak tovább tűrni a velük szembeni bánásmódot és távoztak a cégből.
Úgy fest, a mai napig nem sok minden változott.
(Szerb média nyomán)