Egyéb 

Hogyan locsoljuk a kertünket?

A kertünk öntözése nem egy bonyolult folyamat, bár valójában a megfelelő eszközök hiányában problémát jelenthet a virágok és a veteményes locsolása. A felszerelések és néhány öntözési tipp azonban sokat segíthet, hogy a folyamat hatékony és eredményes legyen. 

Mindenekelőtt olyan rendszert kell kiépíteni, amely igazodik a kert valódi méretéhez. Kezdjük tehát pár követendő lépéssel, amelyek bizonyítottan növelik a locsolás hatékonyságát.

De vajon milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a folyamat kapcsán? Ebben a cikkben minden kérdésre választ adunk.

A méret a lényeg

A takaritogep.hu kerti öntözéshez szükséges eszközei esetében sem mindegy, hogy melyikből mekkora méretet választunk. Ez az elengedhetetlen kérdés szükséges a jó kezdéshez. Tulajdonképpen mindent a kert mérete határoz meg, kezdve egészen az esőztetők típusától, egészen az optimális tömlőhosszig. Ezeknek köszönhetően garantáltan jó kezekben lesz a kertünk.

A másik lényeges szempont, hogy amennyiben gyakran, de kevesebb vizet használunk, azzal szinte csak a talaj felső rétegeit áztatjuk el. Ez viszont nem juttat elegendő nedvességet a növények gyökeréhez, főleg a gyökérzöldségek és a mélyebb gyökérrel rendelkező fajták esetében. 

A tápanyagok felszívódása, valamint azok hasznosulása érdekében az első, hogy mindig gondoskodjunk a gyökérzetről a locsolás során. A nyári öntözés kapcsán egy fontos tipp, hogy igyekezzünk lassan és hosszan adagolni a vizet, így garantáltan eljut a talaj mélyebb rétegeibe is.

Mikor öntözzünk?

A forró hónapokban érdemes vagy kora reggel, vagy pedig az esti órákra időzíteni a feladatot, hiszen ilyenkor jóval alacsonyabb a kültéri hőmérséklet, nem sokkolja a növényeket. Emellett ebben az időszakban lassabban párolog el a víz, ami miatt sokkal hatékonyabban képesek hasznosítani a növények a nedvességet.

A déli órákban mindenképpen kerüljük az öntözést, ekkor ugyanis a napsugárzás hatására a víz sokszor már azelőtt elpárolog, mielőtt az lejutna a gyökérzethez. A másik dolog, hogy a gyepet se locsoljuk naponta, inkább próbáljuk meg heti egy-két alkalommal. Ugyanígy tegyünk a gyümölcsfákkal és az örökzöldekkel, valamint a rózsával és minden vízigényes fajtával.

Takarjuk a talajt, mulcsoljuk, amit lehet

A talajtakarás, azaz a mulcsolás remek lehetőséget ad arra, hogy a lehető legtovább megőrizzük a talaj nedvességtartalmát. A mulcs ugyanis segíthet megakadályozni a talaj felső rétegeinek kiszáradását, a víz párolgását. A nyáron történő locsolás esetén a mulcs tárolja a vizet, amire használhatunk fűnyesedéket, esetleg szalmát, illetve kérget.

Az öntözőrendszer alkalmazása

A legjobb persze egy automata öntözőrendszer kiépítése, amivel gondoskodhatunk a növények folyamatos öntözéséről. Elkerülhetjük vele a túlöntözést, a szárazságot, hiszen magunk állíthatjuk be, hogy a rendszer mikor és mennyi nedvességet adagoljon. A csepegtetős változat csekély vízmennyiséget használ fel, de csak akkor, ha minden része megfelelően működik.

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések