Kiemelt Szerbia 

Mintegy negyvenezren tüntettek Belgrádban a lítiumbányászat ellen; a demonstráció után eltorlaszolták a síneket…

A szerbiai környezetvédelmi szervezetek nagyszabású demonstrációt tartottak az esti órákban Belgrád központjában a lítium nyugat-szerbiai régióban várható kitermelése ellen.

A megmozdulás éjszakába nyúlt. Egyes információk szerint a tiltakozók lezárták a Prokop és az Újbelgrád vasútállomásokat és eltorlaszolták a síneket.

Nem meglepő, hogy ezúttal is eltérnek a résztvevők számával kapcsolatos becslések.

Az ellenzéki média szerint mintegy negyvenezren voltak

(ami ugyan nem minősíthető kritikus tömegnek, de nem is lebecsülendő szám).

Az Informer rezsimhű bulvárlap pedig azt állítja, „780-an bénítottak meg az egész várost“.

Ivica Dačić belügyminiszter szerint a tüntetők száma 24 és 27 ezer között mozgott. Egyébként Dačić szabálysértési és bűnvádi eljárásokat jelentett be azok ellen, akik (szerinte) rendbontást követtek el.

Miloš Vučević kormányfő bandának nevezte a tüntetőket.

Aleksandar Vučić szerb elnök amolyan válságstábot hívott össze az éjszakai órákban (állítólag) a vasútállomások lezárása miatt. Egyelőre nem lehet tudni, kik alkotják ezt a törzskart.

Az utóbbi hetekben a környezétvédelmi szervezetek és a polgárok különböző egyesületei számos szerbiai és néhány délvidéki városban tartanak tüntetéseket, mert szerintük az Aleksandar Vučić szerb elnök és a Rio Tinto brit-ausztrál gazdasági tarsaság lítiumbányászattal kapcsoltos megállapodása – amennyiben megvalósul a gyakorlatban – teljesen tönkreteheti Nyugat-Szerbiát, ellehetetlenítheti a régió mezőgazdaságát, sőt, esetleges ökológiai katasztrófa veszélyének teheti ki az ottani lakosságot.

Ugyanakkor az igazsághoz tartozik az is, hogy a demonstrációkon az őszintén aggódó polgárokon kívül ultranacionalista és szélsőbaloldali elemek egyaránt szintén képviseltették magukat. Ők nyugatellenes küzdelemként élik meg ezt a folyamatot.

(A kínai környezetszennyezők ellen nem tüntettek, pedig azok sem kevésbé ártalmasak, sőt…)

(Szerb média nyomán, fotó: N1)

Hasonló bejegyzések