Kiemelt Szerbia 

Mennyire tud neutrális maradni Szerbia a polarizált világban?

Aleksandar Vulin szerb miniszterelnök-helyettes a Vlagyivosztokban 2023 szeptemberében tartott gazdasági fórumon tett nyilatkozatában megerősítette Szerbia stratégiai partnerségét és szövetségét Oroszországgal. Putyin szívélyes választ adott, üdvözletét tolmácsolta Aleksandar Vučić szerb elnöknek, és meghívta őt a közelgő kazanyi BRICS-csúcstalálkozóra.

A Szerbia és Oroszország közötti szolidaritásnak ez a megnyilvánulása nem volt ínyére az Európai Uniónak. Peter Stano, az EU külügyi szóvivője szerint Szerbia Oroszországgal való kapcsolatának erősítése az Ukrajna elleni agresszió idején ellentmond az EU értékeinek.

A találkozóra egy olyan időszakban került sor, amikor Szerbia látszólag közeledni szeretne az EU felé, amit az uniós tagállamokkal nemrégiben kötött megállapodások is bizonyítanak. Az ország 2023 augusztusában megállapodást írt alá Franciaországgal arról, hogy az elöregedő MiG vadászrepülőgépeit francia Rafale-re cseréli le, korábban pedig az EU-val közösen lítiumbányászati projektet indított az elektromosjármű-ipar akkumulátoréhségének kielégítésére.

Aleksandar Vučić vezetésével Szerbia igyekezett megfelelő egyensúlyt találni az Oroszország-Nyugat-Kína tengelyen. Ez az összetett stratégia – amely az elmúlt 12 évben Vučić kormányzásának meghatározó eleme volt – biztosítja, hogy Szerbia anélkül maradjon stratégiailag el nem kötelezett, hogy bármely blokk előtt fejet kellene hajtania.

Ivan Krastev, a szófiai Liberális Stratégiák Központjának vezetője tisztázta, hogy Szerbia közelmúltbeli megállapodásait a nyugati országokkal nem szabad a nyugathoz való végleges elköteleződésnek tekinteni. Ez akkor is nyilvánvaló volt, amikor Vučić az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Szerbia nem fog szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben, és „megvédte” az ország független külpolitikai álláspontját.

Bár Szerbia Franciaországgal és Németországgal nemrégiben kötött megállapodásai „európai pillanatnak” tűnhettek az ország számára, a demokrácia és az Európa-barát erők helyzete Szerbiában továbbra is sokak számára aggodalomra ad okot.

Vessela Tcherneva, az Európai Külkapcsolati Tanács igazgatóhelyettese szintén szkeptikusan áll a dologhoz. Véleménye szerint a kereskedelmi és biztonsági partnerségeken túl a demokratikus értékek és az Európa-barát mozgalmak Szerbiában továbbra is törékenyek.

(Forrás: bitcoinbazis.hu)

Hasonló bejegyzések