Kiemelt Szerbia 

Szerbia inkább a BRICS-hez csatlakozna, mint az EU-hoz

Szerbia számára a BRICS-szövetség vonzóbb jövőt kínál, mint az Európai Unió. Aleksandar Vulin, az ország miniszterelnök-helyettese szerint a BRICS gazdasági és politikai szabadságot biztosít Szerbiának anélkül, hogy bármiféle feltételt szabna, míg az EU tagjaként jelentős politikai nyomás nehezedne rájuk.

Miért előnyösebb a BRICS?

A BRICS-csoport – amely Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömöríti – hatalmas gazdasági potenciállal bír, és növekvő befolyásra tesz szert a világpiacon. Vulin hangsúlyozta, hogy a BRICS-tagság, ellentétben az EU-val, nem követeli meg a törvények megváltoztatását, sem a politikai döntések feladását. Példaként említette Koszovó

függetlenségének elismerését vagy az ukrán konfliktusban való állásfoglalást. Szerbia tehát megőrizheti szuverenitását, miközben gazdasági előnyöket élvezhet a BRICS révén. Vulin szerint a BRICS-tagság lehetőséget biztosít Szerbiának, hogy gazdaságilag együttműködjön anélkül, hogy politikai nyomásnak kellene engednie. „Nem kell feladnunk semmilyen belpolitikai döntést, és továbbra is megőrizhetjük katonai semlegességünket” 

– mondta a politikus.

Szerbia évek óta próbálja megszerezni az EU-tagságot, ám eddig nem járt sikerrel. Vulin világossá tette, hogy Szerbia nem fogja feláldozni Oroszországgal fenntartott kapcsolatát az EU-tagság érdekében, és nem hajlandó szankciókat sem kivetni Oroszország ellen.

Szerbia számára a BRICS nem csupán gazdasági lehetőségeket kínál, hanem a politikai függetlenség megőrzését is, szemben az EU tagsággal, amely jelentős politikai feltételeket szabna. A BRICS növekvő szerepe a globális gazdaságban lehetőséget ad Szerbiának, hogy a nemzetközi gazdasági színtéren is versenyképes maradjon anélkül, hogy kompromisszumokat kellene kötnie a szuverenitása terén.

(Forrás: külföldi média, fotó: bitcoinbáazis.hu)

Hasonló bejegyzések