Diszkrimináció? Új törvény, amelynek alkalmazása során durván csorbulhatnak a délvidéki magyarság jogai
Az alábbiakban a VMDK közleménye olvasható.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) felhívja a figyelmet a nemzeti kisebbségek jogainak lehetséges veszélyeztetésére a Büntetőeljárásról szóló törvény módosításai és kiegészítéseinek tervezetével.
A VMDK komoly aggodalmát fejezi ki a Büntetőeljárásról szóló törvény javasolt módosításai miatt, különösen az eljárás alá vontak anyanyelvhasználátára vonatkozó jogára, az „olyan nyelven, amit ért“ fogalom bevezetése miatt.
Bár ez a jog első pillantásra egyértelműnek tűnik, a módosítás kockázatot jelent a szűk értelmezésre, ami veszélyeztetheti a nemzeti kisebbségek megszerzett jogait. A javaslatban megjelenő kulcsfontosságú újítás „a nyelv, amelyen ért” kifejezés tisztázatlan.
Vajon csak az a nyelv számít, amelyet az eljárás alá vont személy aktívan használ anyanyelvi szinten, vagy figyelembe veszik azt a nyelvet is, amelyen ugyan ért, de nem anyanyelvi szinten használja és ebből kifolyólag nem tudja megfelelően értelmezni a hozzá intézett írásos dokumentumokat és beszédet, illetve nem tudja szabatosan kifejezni magát?
A VMDK véleménye szerint e jog szűkítése oda vezethet, hogy a korlátoltan kétnyelvű, vagy többnyelvű személyek nem tudják használni anyanyelvüket az eljárás során.
A VMDK szerint a javasolt módosítás számos kockázattal jár.
A tisztázatlan fogalom és egyenlőtlen bírósági gyakorlat miatt, az eljárás során jelentkezhet diskrimináció, hatékonysági probléma, valamint a védelemre való jog is komoly csorbát szenvedhet.
A VMDK úgy véli, hogy a büntetőeljárás során az anyanyelv használatának joga alapvető és elidegeníthetetlen jog. A „nyelv, amelyen ért” fogalmát világosan kell definiálni, és a nemzeti kisebbségek jogait teljes mértékben védeni kell.
Ezért a VMDK követeli az SNS-VMSZ hatalmi többségtől a törvénytervezet beterjesztése előtt végezze el a nyelv meghatározására vonatkozó kritériumok pontos megfogalmazását, vigye végbe a bírák és ügyészek képzését a kisebbségi jogok védelme érdekében, valamint biztosítsa a megfelelő számú szakmailag képzett tolmács jelenlétét.
A VMDK továbbra is nagy figyelemmel fogja kísérni a kisebbségi jogokat érintő törvények módosítását, sérelmek esetében reagálni fog, és követelni fogja azok helyreigazítását.
(fotó: adria.tv)