Hatékony felkészülés a téli időszakra: mi a helyzet a fékekkel?
Sajnos a téli időszakban a balesetek száma is megnövekszik. A hírekben rengetegszer találkozhatunk ilyen esetekkel, pláne a fagyos, hideg reggeleken. A téli hónapokban még a szokásosnál is nagyobb szerepe van a fékrendszer megfelelő állapotának, így a kiegészítők használata során is kiemelten figyelni kell.
A fékfolyadék cseréje mikor esedékes?
Természetesen ez több tényezőtől is függ. A vásárlás során is többféle termékkel találkozhatunk, elég csak megnézni a Hungarolube autóápolási termékek között található fékfolyadékokat. A kiválasztásnál figyelni kell a szabványokra, a jármű gyári útmutatójában található előírásokra. Ennek megfelelő fékfolyadékot kell keresni. Az egyik legnépszerűbb választás például a Prelix DOT 3.
A fékfolyadék cseréje általában kétévente esedékes, de ezt több faktor is befolyásolhatja. Nagy szerepe van a vezetési stílusnak, az autó típusának, a fékrendszer műszaki állapotának, illetve az időjárási körülményeknek, útviszonyoknak.
A téli időszak minden jármű számára megterhelő. Fagyos utak, hóesés, nehéz és korlátozott látási viszonyok. Továbbá a csereperiódus idejét pontosan meghatározza a műszaki könyvben található gyártói instrukció.
A vezetés során is tapasztalhatunk olyan jeleket, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy a fékfolyadék bizony elhasználódott. Ha olyan érzésünk van, mintha beesne a fékpedál, növekedett a féktáv, vagy sokkal nagyobb erőt kell a pedálra kifejteni, hogy ugyanazt a hatást elérjük, ne késlekedjünk, minél hamarabb vizsgáljuk meg a fékrendszer állapotát, illetve cseréljünk fékfolyadékot, ha úgy ítéljük meg. Természetesen a legjobb, ha a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt, és nem próbálunk mindent kihozni a fékrendszerből, túlhajszolni azt.
A fékrendszer télen még nagyobb terhelésnek van kitéve
Normál körülmények között sincs egyszerű feladata, hisz az autó lassítását, megállítását és rögzítését kell megoldania, ami nagy megterhelésnek teszi ki az összes alkatrészt. A rendszer működése persze nem ilyen egyszerű, rengeteg elemből áll, és komplex folyamatok mennek végbe egy-egy fékezés során. Ha 80 km/h-val haladunk és észleljük, hogy előttünk hirtelen fékeznek, azonnal reagálni kell: általában fél másodpercen belül már a fékre is taposunk, és elindul egy nagyon bonyolult mechanizmus, ami az autó megállását fogja eredményezni.
A fékfolyadék az, ami továbbítja a csőrendszeren keresztül a nyomást, ami végül a fékhatást fogja kifejteni.
A csere egyszerűen elvégezhető
Mindössze négy lépésből áll: az első a régi fékfolyadék eltávolítása, amihez a főhengerről kell leszedni a kupakot és leengedni a folyadékot. A második lépés a rendszer feltöltése az új adalékkal. A harmadikban le kell engedni a légtelenítő szelepet, ami általában a féknyereg hátulján van. Végül pedig mindent visszahelyezni az eredeti állapotába, és készen is vagyunk.