Egyéb 

Megérkezett a vadonatúj Bajnokok Ligája!

Természetesen nem egy új bajnokságról van szó, hanem az eddig jól megszokott formátum változott meg teljesen. Már régóta szükség volt egy ekkora változtatásra. Nyáron megtörténtek a selejtezők, ráadásul már el is indult a szezon, így a nézőknek, szurkolóknak volt lehetőségük barátkozni az új formátummal.

Miért kellett változtatni?

Felmerülhet a kérdés, hogy mégis miért volt szükség a változtatásra? Hosszú évek óta Európa legjobb csapatai csaptak össze a BL-ben, a megújulás nem is a kiscsapatok érdekében történt, mivel “csak” eggyel több alakulat juthat be a csoportkörbe a selejtezőből, mint korábban. Az Eredmenyek.com a Bajnokok Ligája mérkőzéseinek eredményeit továbbra is azonnal, valós időben mutatja, sőt, átlátható formában tekinthetjük meg a megújult tabellát. 

32 csapat helyett most már 36 vesz részt a BL-ben. Egy a selejtezőből, három pedig az előző európai kupaidényben a résztvevő csapatok arányában érkezik a legjobb bajnokságokból. A megújulásról már hosszú évek óta beszéltek a sajtóban és a legmagasabb körökben is. Régóta napirenden van, ami idén meg is történt. A fő mozgatórugó a bevételek növelése, 2021-ben már az európai top klubok tettek egy kísérletet a Szuperliga-projekttel, ami rövid időn belül összeomlott. Ez is egyértelműen jelezte, hogy a Bajnokok Ligájának ideje változni. Az új lebonyolítás minden résztvevőnek nagyobb publicitást, nézettséget és bevételt biztosít. Ez leginkább a nagy klubok igényeinek felel meg.

A csoportkörös rendszerért egyáltalán nem kár, évek óta folyamatosan az a kritika érte, hogy már-már unalmas. Nem igazán voltak érdekes mérkőzések, már a sorsolás pillanatában 80%-os pontossággal lehetett tudni, hogy az egyes csoportokban kik lesznek a továbbjutók, kiesők, és ki megy az Európa-ligába.

Mindenki játszik mindenkivel?

Természetesen nem egy klasszikus értelemben vett ligáról beszélünk. A sorsolásnál a csapatokat az UEFA-együtthatójuk alapján sorsolják négy kalapba. Minden kalapban 9 csapat van, mindenki két-két ellenfelet kap minden kalapból, hogy a résztvevő csapatok nagyjából hasonló erősségű ellenfelekkel mérkőzzenek meg. Egyetlen tabellán tartják nyilván az eredményeket, de nem játszik mindenki mindenkivel. Négy-négy hazai, illetve idegenbeli mérkőzésre kell számítani csapatonként. Ezzel az UEFA sokkal nagyobb nézettséget tud biztosítani az egész Bajnokok Ligájának úgy, hogy a minőség javul és a mennyiség is nő.

Korábban is voltak változások

Elég, ha csak megnézzük, hogy a Bajnokok Ligájának az elődje a Bajnokcsapatok Európa-Kupája (BEK) volt, ami 1955-56-ban indult. Ez még kieséses rendszerben zajlott 16 együttessel. Ez bővült idővel 32-re, egészen 1992-ig kuparendszerben lehetett eljutni a döntőig. Utána vezették be a csoportküzdelmeket, majd 1997-98-tól már az UEFA-együtthatót is felhasználták a mezőny kialakításához.

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések