Hol tartja a pénzét a szerbiai és délvidéki polgárok többsége?
A szerbiai polgárok nagyobb része inkább otthon tártja a megtakarított pénzét, mint a bankban.
Csak minden harmadik polgár választja a bankot, mint spórolási opciót.
Talán kicsit furcsa, hogy viszonylag sokan a „párna alatt”, tehát a házukban vagy a lakásukban tartják a „kis szegénységüket”, hiszen ez nem a legbiztonságosabb megoldás, ugyanis az esetleges betörők elvihetik mindazt, amiért keservesen megszenvedtek a munkahelyükön.
A bankoktól azonban mégis többen idegenkednek.
Ez a jelenség – főleg az idősebb személyek esetében – talán azzal magyarázható, hogy a kilencvenes években egyes bankok nagy kamatokat ígérve, meggyőzték a lakosság egy részét, hagyják náluk a pénzüket, amelyet aztán sohasem láttak újra. Ily módon sokan komoly összegeket, jelentős vagyont buktak el.
Azt követően alaposan megingott az átvert tömegek bizalma a pénzintézmények iránt.
Noha azóta a körülmények megváltoztak,
a rossz emlékekek mégis bevésődhettek a kollektív tudatalattiba.
A felmérés ugyanakkor azt is mutatja, hogy az emberek mintegy ötven százalékának nincs ilyen jellegű problémája, dilemmája. Könnyen el tudják dönteni: bank vagy párna? Számukra egyik sem jelent megoldást, annál az egyszerű oknál fogva, hogy egy vasuk sem maradt.
Képtelenek bármit is megtakarítani, mert a teljes járandóságukat legalapvetőbb szükségletekre (élelem, számlák) költik el.
Az egészben az a legérdekesebb, hogy a fentiekre az „aranykor megteremtőjének”, Vučićnak az egyik kedvenc médiuma (telegraf.rs) hívta fel az olvasók figyelmét.
(Szerb média nyomán, fotó: glassrpske.com)