Egyéb 

Fülbelövés babáknál: igen vagy nem?

Megszületik a baba, majd azonnal döntés előtt állunk. Egy szülőben sok kérdés merülhet fel az anyasággal kapcsolatban, majd jönnek a gyermekkel kapcsolatos, kevésbé fontos, ámde lényeges dolgok.

Ha már megetettük a babát, tiszta a pelenkája és aludt is a csöppség, akkor elgondolkodunk azon, hogy vajon mi legyen a füllyukasztást illetően. Mikor érdemes egyáltalán ezt megtenni, és mennyire veszélyes ez a kicsikre nézve?

A füllyukasztáson érdemes minél előbb túllenni?

Kinek ne tetszenének az arany babafülbevalók, amelyek nemcsak szépen néznek ki, de sokat hozzáadnak a gyerkőc kinézetéhez is. A Chimera Ékszer webáruházból is tudunk rendelni ilyen ékszereket.

Sokan eltervezik, hogy már a lehető legkorábban kilyukasztatják a gyermekük fülét, aztán a szülés utáni napokban semmi energiájuk ezzel foglalkozni. A legtöbb anyában az a kérdés is megfogalmazódik, hogy egyáltalán legyen-e fülbevalója a picurnak vagy sem. A vélemények egészen megosztóak, hiszen sokan úgy vannak vele, ha majd a gyerkőc nagyobb lesz, akkor ő maga eldönti, hogy mit szeretne.

A hírekből is ismert szakemberek szerint 2-3 hónapos kornál korábban senkinek sem tanácsos elvégezni a füllyukasztást. Célszerű megvárni vele a féléves kort, amikor már minden kötelező oltást megkapott a baba. Bár a fülkagyló formája már újszülött korban végleges, de a lyuk helyét nem lehet ilyenkor még teljesen pontosan meghatározni.

A technika kapcsán csak a sterilitásra, a gyorsaságra és persze a zajmentességre kell ügyelni, ha nem akarjuk egy fél délután a gyermeket nyugtatni.

Milyen legyen a fülbevaló?

Amennyiben sikerült steril környezetet biztosítani, akkor jöhet az allergizáló anyagoktól mentes fülbevaló behelyezése. A nikkellel például kiküszöbölhetőek a gyulladásos szövődmények. De ha mégis gyulladás keletkezik a belőtt helyen, akkor nem árt eltávolítani az ékszert, majd lokálisan kezelni a bőrirritációt. Fontos tudni, hogy a gyulladás kizárólag a külső fület érinti, ha tehát időben kezeljük, akkor véletlenül sem okozhat halláskárosodást.

A fülbevaló lehet továbbá arany, hiszen ez is egy teljesen biztonságos anyag. Más kérdés, hogy mekkora legyen a méret, hiszen a gyermek ékszerek kapcsán bőven akad eltérés az egyes típusok között. Érdemes a helyszínen megkérdezni, hogy milyet javasolnak, hiszen amit akkor megkap, az nem lesz jó örökké, idővel cserére fog szorulni.

Mit mondanak a bőrgyógyászok?

A szakemberek szerint is ajánlott várni legalább hat hónapot, majd csak ezt követően elvégeztetni a kislányok fülcimpájának lyukasztását. Az immunrendszer az életünk első hat hónapjában még érik, alakul, változik, nem elég erős a kórokozókkal szembeni ellenállás. Érdemes kivárni azt a kort, amikor már biztosak lehetünk abban, hogy a gyermek szervezete képes megküzdeni egy ilyen hatással, hiszen ahogy említettük, gyulladás néha előfordulhat.

Aggodalomra azonban semmi ok. Már régóta alkalmazzák a mostani megoldásokat, amelyek teljesen biztonságosak. A legtöbbünknek is kiskorában, még pár hónapos korában végezték el a lyukasztást, és mindenki túlélte. 

Forrás:
PARTNERI TARTALOM

Hasonló bejegyzések