Kiemelt Szerbia 

Drámai külkereskedelmi hiány: Szerbia gazdasági válaszút előtt

A szerb gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe 2025-ben: a külkereskedelmi hiány növekszik, a külföldi közvetlen befektetések (FDI) csökkennek, miközben az osztalék- és kamatkiáramlás gyorsul.

Szerbia külkereskedelmi mérlege 2024-ben kritikus ponthoz érkezett: a harmadik negyedévben a deficit elérte a 10,5 százalékot, ami súlyos egyensúlytalanságra utal. Az év első két negyedévében a hiány még a GDP három százaléka alatt maradt, de a trend drámai romlást mutat. A szakértők szerint 2025-ben a teljes éves külkereskedelmi hiány 5,5–6 százalék között alakulhat, ami jóval meghaladja a fenntartható szintet.

Az FDI az elmúlt években a gazdasági növekedés fő motorja volt, de a befektetők most elkezdték kivonni a nyereségüket az országból. Különösen problémás a magas építőipari beruházások aránya, mivel ezek rövid távú profitorientált projektek, amelyek befejezése után a befektetett tőke távozni fog.

A bérek évek óta a termelékenység növekedését meghaladva emelkednek, ami a gazdaság versenyképességét rontja és növeli az importot. Az infláció tavaly 4,3 százalék volt, magasabb, mint az EU-s átlag, és a gyakorlatilag rögzített árfolyam miatt a dinár mesterséges felértékelődése további problémát okoz.

A szerb kormány az EXPO 2027 projektre hivatkozva engedékenyebb fiskális politikát folytat, a költségvetési hiány 3 százalékra nőhet. Ugyanakkor az állami beruházások egy része kétséges megtérülésű, például a stadionépítések vagy alacsony forgalmú autópályák fejlesztése.

Bár a Szerb Nemzeti Bank devizatartalékai rekordmagas szinten, 29,2 milliárd eurón állnak, a közgazdászok figyelmeztetnek: néhány éven belül elkerülhetetlenné válhat a gazdasági korrekció, ha nem sikerül a béreket és a külkereskedelmi mérleget összhangba hozni a termelékenység növekedésével.

(Novaekonomija.rs nyomán)

Hasonló bejegyzések