Ezekre figyelj, ha fugázod a csempét!
Láttál már csempét fuga nélkül? Aligha, és nem is véletlen: a fuga egy rendkívül fontos része a hidegburkolatnak. Fontos, hogy ezt a lépést kellő körültekintéssel végezzük, ugyanis enélkül a csempézésre fordított energia is könnyen kárba veszhet.
Szerencsére nem lehetetlen ezt is megoldani saját kezűleg, csupán tudni kell, pontosan mire kell odafigyelni. Az a jó hírünk, hogy ebben a cikkben pontosan ezeket a tudnivalókat fogjuk megosztani, ugyanis bemutatjuk a fugázás legfontosabb lépéseit. Ha úgy döntesz, hogy ezek ismeretében is megpróbálkozol az otthoni csempézéssel, akkor a Zákány Szerszámház csempevágói és egyéb eszközei között biztosan megtalálod a tökéletes kellékeket!
Ezért kell kifugázni a csempét
Legyen szó fali csempéről vagy járólapról, a fuga nélkülözhetetlen a megfelelő stabilitáshoz és a tartóssághoz. Erről sokat olvashatunk a témába vágó, szakmai hírekben is.
Ez a kis kiegészítő segít megakadályozni, hogy a por, víz vagy egyéb szennyeződések bekerüljenek a csempék közti kis hézagokba. Ez rendkívül fontos, ugyanis ezek a nem odaillő dolgok jelentősen károsíthatják a lerakott lapok rögzítését. Nedves helyiségekben a penész megelőzésére is alkalmas néhány fugaanyag, ami így higiéniailag is előnyt jelent.
Ezek mellett persze nem mehetünk el a fuga esztétikai szerepe mellett sem. Manapság már többféle színben elérhetők, szóval kedvünkre válogathatunk a lehetőségek között az általunk preferált stílus szerint.
Mutatjuk a fugázás lépéseit
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogyan érdemes végezned a fugázást, hogyha biztos akarsz lenni a megfelelő végeredményben.
- Előkészület: a fugázást csakis teljesen tiszta és száraz felületen végezd, így ezeket ellenőrizni kell. A hézagokra is vonatkozik ez a kritérium, így, ha ott esetleg piszkot találsz, távolítsd el ezt is. Ha frissen rakott csempével van dolgod, mindenképp hagyj időt a megfelelő száradásra!
- Fugázóanyag előkészítése: a gyártó által előírt javaslatoknak megfelelően keverd be a fugaanyagot! Fontos, hogy se túl híg, se túl sűrű ne legyen.
- Fugázás: egy fugazsák segítségével vidd fel a hézagokba az anyagot, majd egy fugázókéssel egyengesd el! Fontos, hogy egyenletesen jusson mindenhova.
- Törlés: ha megszáradt a fuga, töröld (legalább nagyjából) tisztára a csempe vagy járólap elemeit. Ügyelj rá, hogy a friss fugát ne sértsd meg, ne áztasd fel.
- Utókezelés és teljes tisztítás: hagyd meg az időt a teljes száradásra, mielőtt használatba veszed a frissen burkolt helyiséget! A gyártó mindig feltünteti, mennyi időt kell szánni erre a fázisra. A teljesen száraz fuga mellett már tökéletesre tudod tisztítani a felületet.
Te is meg tudod csinálni!
Tudjuk, hogy rengetegen tartanak a komolyabb burkolási műveletektől, pedig nem olyan nehezek, mint amilyennek látszanak.
Ha beszerzed a legfontosabb eszközöket, továbbá utánajársz, mik azok a kulcspontok, melyekre feltétlenül figyelned kell, akkor nagy baj nem történhet. Te is képes vagy kicsempézni egy helyiséget! Hidd el, nagyon büszke leszel az eredményre, amikor elkészülsz.