„A félelem megszűnt: a miloševići rezsim végére emlékeztető jelenetek Szerbiában“
A külföldi média egyre többet foglalkozik a délvidéki és szerbiai egyetemista tiltakozásokkal.
Például A CNN amerikai hírcsatorna elemzésében kiemeli, hogy Aleksandar Vučić szerb elnök általában ügyesen fojtja el a tiltakozásokat, akár engedményekkel, szövetségesek feláldozásával, az ellenzék összezavarásával vagy a különböző mozgalmak és civil szervezetek kigúnyolásával. Rendszeresen nevezi a tüntetőket „külföldi ügynököknek”, akik „színes forradalmat” próbálnak végrehajtani, mint a volt szovjet tagállamokban.
A mostani tiltakozások azonban új kihívást jelentenek. Kezdetben a gyász kifejezéseként indultak, és eleinte mentesek voltak a „politikai” szimbólumoktól, például az Európai Unió zászlóitól, amelyeket Vučić korábban a tiltakozások hiteltelenítésére használt.
A tüntetések a szerb társadalom széles spektrumát gyűjtötték össze. A miloševići rezsim végére emlékeztető folyamat során a gazdák is csatlakoztak a tiltakozókhoz, traktorokkal vonulva be Belgrádba.
Még a bírák is támogatták a tiltakozásokat – ami megdöbbentő, tekintettel Vučić igazságszolgáltatás feletti kontrolljára és befolyására, mondta Edward P. Joseph, a Johns Hopkins Egyetem oktatója.
„Általában nem mertek volna megszólalni, de most csendes egyetértésük jeleként támogatják a tüntetéseket” – mondta Joseph a CNN-nek. „A félelem megszűnt.”
Nem világos, hogyan tudná Vučić visszaállítani az irányítást.
A tiltakozások erőszakos elfojtása a „saját sírfeliratának megírását” jelentené, de a széles körű demokratikus reformok sem tűnnek valószínűnek.
„Itt az ideje, hogy Szerbia felhagyjon a személyi kultusz ápolásával. Itt az ideje, hogy az emberek a törvényekben, a bíróságokban és a hatalom ellenőrzésében higgyenek, nem pedig egyetlen személyben“, áll a CNN elemzésében.
(fotó: nova.rs)