Kiemelt Szerbia 

Milyen lehetőségek adódnak a tanórák pótlására a szerbiai és délvidéki iskolákban?

A szerbiai és délvidéki iskolákban készítik a tanórák pótlásának tervét a részleges vagy teljes munkabeszüntetések miatt.

Egyelőre három lehetőség van terítéken: ún. intenzív tanitás – rövidített órák, de legfeljebb napi nyolc óra; munkaszombatok; a tanév meghosszabbítása.

A gimnáziumok többségében továbbra is teljes munkabeszüntetés van érvényben. Egyes általános és középiskolák bizonyos napokon nem tartottak tanítást, néhány iskola pedig az órákat 30 percre rövidítette.

Slavica Đukić Dejanović közutálatnak örvendő oktatási miniszter korábban hangsúlyozta, hogy mielőbb helyre kell állítani az iskolákban a normális munkafolyamatot, és el kell készíteni a tanórák pótlási terveit, hogy a diákok ne szenvedjenek hátrányt.

Ivan Ružičić, a Szerbiai Iskolaigazgatók Egyesületének elnökségi tagja a Blic napilapnak nyilatkozva közölte, hogy az iskolák többsége már benyújtotta az oktatási minisztériumnak a tanórák pótlásának kerettervét. Ezt a minisztériumnak kell jóváhagynia. A pontos dátumok, hogy kezdik meg a tanórák pótlását, egyelőre nem ismertek.

Az iskolai felmérések alapján jelenleg három lehetséges kínálkozik a tanórák pótlására:

– az órák lerövidítése 30 percre, de naponta legfeljebb nyolc óra;

– munkaszombatok;

– a tanév meghosszabbítása.

– A tanév meghosszabbítása reális lehetőség, különösen az érettségizők és az általános iskolák első, második és harmadik osztályos tanulói esetében, mivel van mozgástér június 20. és 28. között, amikor a bizonyítványosztásra kerül sor – nyilatkozta Ružičić.

Az általános iskolákban az óraszámok kisebbek, így ott az intenzívebb munkavégzés is alkalmazható. Ez magában foglalja az órák 30 percre rövidítését, a napi óraszám növelésével, hogy az összes tananyagegységet feldolgozzák, és a diákok megkapják az osztályzatokat. Ez azt jelenti, hogy a tanulóknak napi hat, hét vagy akár nyolc órájuk lehet.

A középiskolák esetében a helyzet más: az intenzív tanítás „kombinált oktatási formátumot” jelent, ahol egy 45 perces órán belül új tananyagegységeket dolgoznak fel, miközben ismétlik a korábbi tananyagot, hogy a diák tudását értékelni lehessen.

Ružičić rámutatott, hogy a pedagógusok fizetése fontos szerepet játszik a tanórák pótlásában.

– Ha a fizetések csökkennének, előfordulhatna, hogy egyes tanárok nem lennének hajlandók órákat tartani. Ezért fontos, hogy megfelelő megoldást találjunk – hangsúlyozta.

A végleges döntéseket az egyes iskolák külön-külön hozzák meg, Ružičić szerint azonban elsődleges szempont, hogy a diákok ne szenvedjenek hátrányt az oktatási folyamatban.

(blic.rs nyomán, fotó: zajecaronline.com)

Hasonló bejegyzések