Megvan a Vučić-féle deklaráció szövege: „Vajdaság nem csupán Szerbia része, hanem maga a szerb identitás”
Megszületett az Aleksandar Vučić szerb elnök által kezdeményezett nyilatkozat (deklaráció) szövege, amely öt pontot tartalmaz.
„Vajdaság a modern Szerbia nemzeti politikai, alkotmányos és kulturális identitásának elválaszthatatlan része. Ahogyan Szerbia nem létezik Vajdaság nélkül, úgy Vajdaság sem létezhet Szerbián kívül“ – áll a Délvidékről szóló úgynevezett „nemzeti deklaráció“ szövegében, amely Vučić bejelentése szerint holnap kerül elfogadásra.
„A szerbiai északi tartományban tapasztalható legújabb események – a szeparatista eszmék és mozgalmak újjáéledése, a ‘vajdasági nemzet’ eszméinek nyilvános hirdetése, valamint az úgynevezett ‘Vajdasági Platform’ elfogadásának bejelentése – arra köteleznek bennünket, hogy a társadalmi és politikai szférában aktívan cselekedjünk Szerbia állami területi integritásának és egységének védelme érdekében” – áll a Politika napilap mai számában megjelent deklaráció elején.
„Ennek érdekében, a polgárok szuverén akaratával elfogadott szerb alkotmányból kiindulva, amelynek alapelvei kimondják, hogy Szerbia a szerb nép és az ott élő polgárok állama, valamint hogy Szerbia területe egységes és oszthatatlan, a polgárok elé terjesztjük a Vajdaságról szóló Nemzeti Deklarációt, amely öt pontot tartalmaz.”
Az első és a második pont
Az első pont „Vajdaság történelmi fejlődéséről szól, míg a második pont Vajdaság állami rangra emelésének folyamatos kísérleteiről és a vajdasági nemzet eszméjének erőltetéséről beszél. Ez utóbbit történelmi alap, társadalmi, gazdasági és nemzeti indokok nélküli, mesterségesen létrehozott vajdasági szeparatizmusként írják le, amelyet eufemisztikusan autonomizmusként határoznak meg“, olvasható a rezsimhű Politikában.
A harmadik pont
„A harmadik pont Vajdaság alkotmányos-jogi helyzetét tárgyalja a második világháború után – az autonóm tartományként való létezéstől kezdve, amelynek autonómiája fokozatosan kiterjedt egy kvázi szövetségi közösségig, majd a politikai-területi autonómia szokásos alkotmányos kereteihez való visszatérésig“, állapítja meg a Politika.
A negyedik pont
„A negyedik pontban a szeparatista tendenciák megállítását és Vajdaság alkotmányos keretek közé történő visszahelyezését írják le (2012–2014 között)“, olvasható az említett újságban.
Az ötödik pont
„Az ötödik pont témája Vajdaság mint multikulturális, több nemzetiségű és multikonfesszionális közösség, amely a polgárok egyenjogúságán alapul.“
„Vajdaság az európai értékek megtestesítője, az autonóm tartomány területén élő valamennyi polgár közössége, ugyanakkor elválaszthatatlan része a modern Szerbia nemzeti politikai, alkotmányos és kulturális identitásának. Ezek a szellemi értékek nem oltják ki egymást, hanem kiegészítik egymást. Más, partikularista, autonomista, sőt szeparatista és szerbellenes tartalmak előmozdítása végletekig torzítja, és ennek megfelelően teljesen tagadja azokat a nagy eszméket, amelyekre Vajdaság épült“, áll a holnap elfogadásra kerülő szélsőnacionalista nagyszerb dokumentumban.
„Vajdaság nem csupán Szerbia része; Vajdaság maga Szerbia. Vajdaság a név, Szerbia pedig a vezetéknév, és ahogyan nincs Szerbia Vajdaság nélkül, úgy Vajdaság sem létezhet Szerbián kívül” – így zárul a gyomorforgató deklaráció (amelyet majd a VMSZ-esek is nyugodtan elfogadnak?).
(fotó: informer.rs)