Kiemelt Szerbia 

„Aranykor”: Szerbia megemelte az üzemanyag, az alkohol, a kávé és más termékek jövedéki adóját

A szerb kormány február 1-jétől megemelte a jövedéki adót többek között az üzemanyagra, az alkoholra, a kávéra, az e-cigaretta utántöltő folyadékaira, a nikotintasakokra, a dohánytermékekre és a végfelhasználásra szánt földgázra.

A Danas című lapnak nyilatkozó szakértők szerint a jövedéki adók emelése tovább növeli az érintett termékek árát, ami tovább terheli az átlagos szerb háztartások költségvetését. Ugyanakkor a legnagyobb nyertese ennek az intézkedésnek az állami költségvetés lesz, amelyből az úthálózat fejlesztését, az Expo kiállítás létesítményeit és más tervezett projekteket finanszíroznak majd.

A jövedéki adók emelkedésének hatásairól kérdezték Ljubodrag Savićot, a Közgazdasági Kar professzorát, aki elmondta, hogy bármilyen költségnövekedés – legyen az jövedéki adó, forgalmi adó vagy egyéb terhek – szükségszerűen megjelenik a végső fogyasztói árakban.

Rámutatott, hogy az állam a költségvetés megtervezésekor figyelembe veszi a kiadásokat, beleértve a nyugdíjak és közszektorbeli bérek kifizetését, valamint az infrastruktúra-fejlesztési terveket.

„Ha jelentős beruházások zajlanak – például útépítések vagy az Expo előkészítése –, akkor az állam a bevételeit növelheti jövedéki adók és adók emelésével, hogy fedezze ezeket a kiadásokat”, magyarázta Savić.

Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a kormánynak óvatosan kell egyensúlyoznia a beruházások finanszírozása és a lakosság életszínvonalának fenntartása között.

„Kevés az esély arra, hogy a kereskedők csökkentsék saját haszonkulcsukat, és lenyeljék az adóemelések hatásait”, mondta. Hozzátette, hogy a piac domináns szereplői gyakran egyeztetnek egymással, ami miatt nincs valódi verseny, így az árak sem csökkennek.

A kérdésre, hogy novemberben várható-e újabb jövedékiadó-emelés, Savić úgy vélekedett, hogy ez most nehezen megjósolható, és nem valószínű, hogy az állam ilyen módon próbál majd további forrásokat előteremteni.

„A kormánynak óvatosnak kell lennie, különösen a jelenlegi összetett helyzetben. Ha olyan gazdasági döntéseket hoz, amelyek jelentősen befolyásolják a lakosság és a vállalkozások életszínvonalát, az további elégedetlenséget szülhet”, figyelmeztetett Savić.

(Forrás és fotó: 021.rs)

Hasonló bejegyzések