Németországnak új kancellárja lesz a bevándorlásellenes Friedrich Merz személyében
A jobbközép-kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetség győzelmével ért véget az előrehozott választás Németországban, így Olaf Scholz után új kancellárja lesz az országnak Friedrich Merz személyében.
Ráadásul a választás a kereszténydemokraták számára annyiból kedvezőbben alakult, hogy az osztrák ÖVP-vel ellentétben könnyebben tudnak összehozni egy radikális jobboldal ellen összefogó kormányt, miközben az AfD négy évvel ezelőtthöz képest megduplázta szavazóinak számát.
Február 23-án, vasárnap értek véget Németországban az előrehozott választások, amit az eredeti időpont helyett fél évvel azért hoztak előre, mert az Olaf Scholz vezette SPD–Zöldek–FDP-koalícióból még novemberben az FDP kilépett, elveszítve ezzel a kormány parlamenti többségét.
Az már ekkor biztos volt, hogy a választás után Olaf Scholz búcsút inthet kancellári pozíciójának, ezt tekintve nem is történt semmi meglepetés:
A bevándorlásellenes Friedrich Merz vezette CDU/CSU uniópártok, ha nem is olyan nagy fölénnyel, mint a közvélemény-kutatások várták, de megnyerték a választásokat.
Az összes szavazat megszámlálása után az alábbi módon szavaztak a németek:
*jobbközép-kereszténydemokrata CDU/CSU – 28,5 százalék, 208 mandátum;
*radikális jobboldali AfD – 20,8 százalék, 151 mandátum;
*szociáldemokrata SPD – 16,4 százalék, 121 mandátum;
*ökobaloldali Zöldek – 11,6 százalék, 85 mandátum;
*szélsőbaloldali-progresszív Die Linke – 8,8 százalék, 64 mandátum;
*szélsőbaloldali-szociálisan konzervatív BSW – 4,9 százalék, 0 mandátum;
*liberális FDP – 4,3 százalék, 0 mandátum;
*a dán és fríz kisebbségeket képviselő SSW –1 mandátum.
Az új válsztási törvény miatt idén először fixen 630 képviselő kezdi majd az új ciklust a Bundestagban, hiszen a korábbi rendszerre jellemző túllógó és azok kompenzálására kiosztott mandátumokat eltörölték, ami miatt a német törvényhozás alsóháza sohasem volt ugyanakkora létszámú.
Az új választási rendszer miatt már a választás éjszakáján könnyebben lehetett nekilátni a koalíciós matek kiszámításának, hiszen lényegében két opció áll rendelkezésre Merznek, miután a három kispárt közül sem a BSW, sem pedig az FDP nem jutott be:
*egy fekete–piros, azaz uniópártok és SPD közötti nagykoalíció alakulhat,
*vagy pedig a pártok színei miatt Kenya-koalíciónak nevezett CDU/CSU–SPD–Zöldek kormányozhat.
Ugyan Merz az AfD-vel összeállva egy kényelmes többséget tudna felmutatni a Bundestagban, de az uniópártok kancellárjelöltje már több ízben kijelentette, hogy vezetésével nem fogják lebontani a német politikában tűzfalnak nevezett politikai karantént a radikális jobboldali párttal szemben.
(index.hu nyomán, fotó: Getty Images)