„Az EU készül a vészhelyzetre: háromnapos élelmiszerkészlet biztosítását javasolja a lakosságnak”
Az Európai Bizottság arra kéri a lakosságot, készüljön fel legalább 72 órányi élelmiszer és alapvető szükségletek beszerzésére vészhelyzet esetén – derül ki a „Politico” lap által megszerzett EU-stratégiai tervezetből.
A dokumentum szerint a legkritikusabb időszak a válságok kezdeti szakasza, amely lehet háború, cybertámadás, járvány vagy akár az éghajlatváltozás okozta természeti katasztrófa.
Európa egyik válságból a másikba lép
Az elmúlt években a koronavírus-járvány, az ukrajnai háború, gazdasági sokkok és természeti katasztrófák sújtották Európát. Az Európai Bizottság szerint az EU nem engedheti meg magának, hogy mindig csak utólag reagáljon. A tervezet célja egy „biztonságos és ellenálló Európa”, amely képes előre látni és kezelni a különféle fenyegetéseket.
Mit tartalmaz a terv?
Az EU-tagállamok ajánlásokat kapnak a következőkre:
- Válsághelyzeti tervek kidolgozása
- Alapvető készletek raktározása
- Menedékhelyek biztosítása
- Kritikus infrastruktúra védelme (földön és az űrben is)
Cybertámadások és geopolitikai fenyegetettségek
A stratégiai tervezet kiemeli, hogy az Európát érő cybertámadások fokozódnak, főleg az Ukrajna elleni háború óta. Oroszország különösen az energiahálózatokat támadja, de Kína, Irán és Észak-Korea is fenyegetést jelent.
A Bizottság egy európai figyelmeztető rendszert javasol a cybertámadások ellen, valamint nagyobb digitális képzést, különösen az EU-ba belépni kívánó országok számára. Az együttműködés a NATO-val és a magánszektorral szintén kiemelt szerepet kapna.
Válságkezelési tartalékok és ellátásbiztonság
A terv részeként egy uniós szintű készletrendszer kialakítása is szerepel, amely tartalmazná:
- Vészhelyzeti erőforrásokat
- Gyógyszereket és orvosi felszereléseket
- Kritikus nyersanyagokat
- Energetikai berendezéseket
- Élelmiszert és ivóvizet
A tagállamok közösen biztosítanák ezeket a tartalékokat.
Jogi és pénzügyi intézkedések
A Bizottság a pénzügyi eszközök rugalmasabb biztosítását javasolná a válságkezelésre, valamint új jogszabályokat, amelyek szavatolnák a hosszú távú felkészültséget.
A terv 30 fő akciópontot tartalmaz, többek között a civil és katonai együttműködés, a köz- és magánszektor együttműködése és a lakosság oktatása terén.
Az intézkedések között szerepel a hamis hírek fokozott ellenőrzése, kiszűrése, a pénzügyi szektor válságállóságának felmérése és a válságkezelési ismeretek beépítése az iskolai tananyagba. Az első lépések végrehajtását már az idei évre tervezik.
(blic.rs nyomán, fotó: Pixabay)