Az IT-közösség is csatlakozott az egyre tömegesebb tiltakozásokhoz; nekik plusz okuk volt erre, mert a rendszer kegyetlenül „megnyúzta“ őket
Tegnap este újabb tömeges demonstrációra került sor Szerbiában.
A belgrádi Branko-híd három órán át tartó blokádjába az egyetemistákon, diákokon és tanárokon kívül az IT-közösség számos tagja is bekapcsolódott, mégpedig a híd mindkét oldalán.
A szimbolikus „Szolidaritás fonalát” a belvárosi oldalról adták át az IT-közösségnek, amely Újbelgrád felől csatlakozott a megmozduláshoz.
Az IT-közösség üzenete az oktatási dolgozók felé az volt, hogy „ők viselték a legnagyobb terhet, de többé nincsenek egyedül”.
Egyébként az IT-szakértőknek, akik zömében szabadúszók, külön motivációjuk volt.
Egyes becslések szerint országos szinten több százezer személy – köztük persze délvidékiek is – szabadúszóként keresi a kenyerét.
Azokat, akik régóta foglalkoznak ezzel a tevékenységgel, súlyosan érintette a haladó-szocialista-VMSZ-es rendszer azon embertelen elhatározása, hogy tíz évre visszamenőleg megfizettesse velük az adókat és járulékokat.
Emiatt tavaly demonstrációt tartottak, amelynek hatására a kormány tárgyalóasztalhoz ült velük. Úgy tűnt, hogy valamilyen kompromisszumos megállapodásra jutnak, de a kormány nem állt el a retroaktív megfizettetés szándékától.
Ha valaki esetleg nem tudná: a szabadúszó az a személy, aki otthonról végez szellemi munkát. A szabadúszó nem veszi igénybe a szerb állam erőforrásait (földjét, műszaki eszközeit vagy bármi mást), tehát kizárólag önerőből, a saját tehetségének köszönhetően valósít meg jövedelmet külföldi jogi személyeknél. Vagyis tevékenysége nem kerül semmibe az államnak.
Ennélfogva teljesen logikátlan, hogy az állam keményen megadóztassa a szabadúszókat, hiszen semmivel sem járult hozzá az említett személyek képzéséhez, fejlődéséhez, és persze nem biztosított számukra távlatokat, munkahelyet, ami a fő oka annak, hogy otthonról dolgoznak külföldi cégeknek.
Ennek ellenére a szerb rezsim visszamenőleg is abnormális adót fizettetett meg velük. A jogos felháborodás ellenére a felügyelőségek azonnal szimatolni kezdtek a szabadúszók után.
A meglevő jogszabályok szerint az államnak jogában áll követnie minden polgár devizaszámláját. A bankok pedig kötelesek hozzáférést biztosítani az illetékes állami szerveknek.
A szerb állam is jól tudta-tudja, mennyire becstelen magas adóval sújtani ezeket a személyeket, emiatt sokáig nem is feszegette ezt a kérdést. Tavaly azonban, homályosan megfogalmazott jogi paragrafusokra, értelmetlen “indoklással” úgy döntött, visszamenőleg megadóztatja a szabadúszókat, akiket az elmúlt években nem is figyelmeztetett a (hirtelen előtérbe helyezett) “kötelezettségükre”.
Egy ideig úgy tűnt, hogy az illetékesek a nyilvánosság nyomására úgy-ahogy megkönyörülnek a szabadúszókon, a pénzügyminisztérium, sőt, maga Aleksandar Vučić szerb elnök is azt ígérték, megpróbálnak valamilyen megoldást találni, hogy legalább enyhítsének a problémájukon.
Ehelyett azonban az adóigazgatóság bírósági végrehajtással fenyegetőzött, ha az érintettek visszamenőleg nem fizetik ki az “adótartozásukat”.
Számos szabadúszó esetében a felszámolt adósság több tízezer eurót tett ki (kamatokkal együtt), amit nem sokan tudtak megtéríteni.
Egyes becslések szerint a rezsim a szabadúszók eddigi jövedelmének 70-80 százalékát vette el, hogy ezáltal is némileg betömje a költségvetési lyukat.
Összehasonlításként: Észak-Macedónia szintén megadóztatja a szabadúszókat, de a bevételük “csak” 10-15 százalékát veszi el.
Az IT-szektorhoz tartozó szabadúszók zöme a társadalom legműveltebb, legfelvilágosultabb részét képezi. Lehet, hogy ez is az egyik oka annak, hogy a Vučić-rendszer ennyire üldözi őket.
(Szerb média nyomán, fotó: N1)