Branko Ružić felfüggesztése: politikai áldozat vagy a rendszer önvédelmi reflexe?
A Szerbiai Szocialista Párt (SPS) hat hónapra felfüggesztette Branko Ružićot, a párt alelnökét és a Végrehajtó Bizottság tagját. Bár hivatalosan párton belüli fegyelmi eljárásról van szó, a döntés időzítése és háttere inkább politikai leszámolásra utal, mint valódi elvi vagy etikai indokokra.
Ružić – aki a döntés után először a TV Nova Pokreni se (Mozdulj) című műsorában szólalt meg – ironikusan megjegyezte:
„Ez a tavasz hírnöke. Úgy tűnik, végre működésbe léptek az intézmények – legalábbis a párton belül.” Ezzel arra utalt, hogy a hatalom az intézményrendszert továbbra is saját belső konfliktusainak rendezésére használja, miközben a társadalom égető problémái megoldatlanul maradnak.
A hivatalos indok szerint Ružić március 15-én részt vett a tüntetéseken, ő azonban úgy fogalmazott: „Én csak sétáltam. Ha valóban tüntetés lett volna, talán még kitüntetést is kaptam volna – de persze csak viccelek.”
Az ország közben feszül, a társadalmi elégedetlenség nő. Egyre több a tiltakozás, különösen az egyetemisták körében, akik április 4-én az utcán emlékeznek meg a Diáknap alkalmából – nem ünnepelve, hanem tiltakozva a rendőri erőszak, az elnyomás és a kilátástalanság ellen. A fiatal generáció, amelynek jövőjét elvileg a politikai elitnek kellene biztosítania, most az utcára kényszerül, hogy a legalapvetőbb jogait követelje.
Ružić saját magát Giordano Brunóhoz hasonlította:
„Ha kell, feláldoznak, de az igazság kimondása fontosabb.”
Azonban kérdés, hogy valóban az igazság kimondása, vagy csupán belső pártharc áldozata lett-e. Egy biztos: a politikai elit szűk mozgástere és az egymás közti leszámolások nem a társadalmi problémák megoldásáról, hanem saját hatalmuk konzerválásáról szólnak.
A korrupció, a közbizalom hiánya, az állami intézmények eljelentéktelenedése, valamint az, hogy az emberek egyre inkább úgy érzik, nincsenek képviselve – mind olyan tényezők, amelyekre a politikai vezetés rendre csak kommunikációs trükkökkel válaszol. Ružić felfüggesztése így nem több, mint egy elterelő manőver egy mélyebb válság közepette.
(direktno.rs nyomán, fotó: B92)