Milyen hatással lesz a vámháború a szerbiai és délvidéki mezőgazdaságra?
A teljes amerikai importot érintő, 10 százalékos alapvámok ma léptek életbe, míg április 9-étől kölcsönös válaszlépések is hatályba lépnek mintegy 60 ország – köztük Szerbia – esetében.
A szerbiai termékeket összesen 37 százalékos vámteher sújtja, ami a szakértők szerint elsősorban a hadiipart és az autóipart érinti, de közvetett hatással lesz a mezőgazdaságra is. A fejlemények ebben az ágazatban főként attól függnek majd, hogyan alakulnak az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok.
Amint az időjárási viszonyok lehetővé teszik, a gazdák megkezdik a kukorica, napraforgó és szója vetését.
A délvidéki földművesek bizakodnak abban, hogy az idei év jobb lesz a termés szempontjából, ugyanakkor aggodalommal figyelik a világpiaci fejleményeket, amelyek hatással lehetnek a gabonafélék és egyéb mezőgazdasági termékek árára.
Például Nikica Lazić zombori gazdálkodó az RTV-nek elmondta, hogy figyelemmel kíséri a gazdasági híreket, és reméli, hogy a hazai szója jobb áron kelhet el idén.
„Hallottuk, hogy jobb árakat ígérnek a szójára, de majd meglátjuk, amikor megkezdődik a betakarítás. Nagy szükségünk lenne egy jó évre, hogy legalább részben talpra álljunk az elmúlt három-négy nehéz esztendő után” – mondta Lazić.
A vámintézkedések és a globális geopolitikai feszültségek hatással lesznek a teljes ellátási láncra – a termelőktől az árufelvásárlókon át az exportőrökig –, véli Srđan Janković, a zombori Agrikom vállalat kereskedelmi igazgatója.
Az amerikai tarifákkal kapcsolatban Janković arra számít, hogy az Európai Unió válaszlépésként saját mezőgazdasági termékeire vet ki vámokat, elsősorban az USA-ból származó árukra.
„Úgy gondoljuk, hogy az unió válaszolni fog, mégpedig vámokkal az amerikai mezőgazdasági importtermékekre. Ebben látok egy lehetőséget a mi olajnövényeink – különösen a szója – számára, hiszen előnyben vagyunk más termőterületekkel szemben: nálunk génmódosítástól mentes szóját termesztünk. Ez valódi esély lehet a hazai gazdálkodóknak” – nyilatkozta Janković.
Hogy pontosan hogyan alakul majd a gabonafélék és olajos magvak kereskedelme az új piaci környezetben, azt ma még nehéz megjósolni. A földművesek feladata most az, hogy a tavaszi vetést a lehető legjobban elvégezzék, és bízzanak a kedvezőbb természeti és gazdasági körülményekben.
(rtv.rs nyomán, fotó: mojaloznica.com)