Kiemelt Szerbia 

Parázs vita zajlott Szerbiáról az Európa Tanácsban

Az Európa Tanácsban heves vita zajlott szerbiai helyzetről, az egyetemisták tiltakozásairól és követeléseiről.

Jorgosz Papandreu görög képviselő úgy fogalmazott, hogy az újvidéki vasútállomáson történt tragédia végre felébresztette a demokráciát Szerbiában.

„Egy békés, szinte gandhista fiatal mozgalom harcol a korrupció ellen — szolidaritással, énekkel, humorral. Egyetemisták, tanárok, művészek, nagyszülők csatlakoztak ehhez a megújulási folyamathoz. A városi terek megtelnek, az egyetemek hangosak, ételt főznek a tüntetőknek. Nem lengetnek EU-zászlókat — talán csalódottságból — de kétség ne legyen: magukban hordozzák az európai értékeket — a demokráciát, az emberi jogokat, a méltóságot és a sajtószabadságot. Olyan kormányt akarnak, amely tiszteletben tartja ezeket” — mondta Papandreu.

Gabriel Katala képviselő úgy értékelte, hogy a polgárok, az újvidéki előtető összeomlása után, „polgári forradalmat indítottak”.

„Az EU-nak támogatnia kellene ezeknek az embereknek a forradalmát, amely elvezethet odáig, hogy a szerbiai polgárok szabad választásokon fejezhessék ki akaratukat” — mondta, hozzátéve, hogy az egyik megoldás lehetne egy szakértői kormány megalakítása.

Az európai értékek védelmére szólított fel Regina Bastos portugál és Denis Begić svéd képviselő is, aki – mint mondta – büszke a régió népeinek demokratikus törekvéseire.

Sabina Čudić boszniai képviselő elmondta, hogy a régió polgárai „azoknak az áldozatai, akik azt állítják, hogy őket képviselik, és azt hirdetik magukról, hogy hazafiak és keményvonalas nacionalisták”.

„Az igazság a következő: Vučić úr, Dodik úr — ha ahhoz, hogy hatalmon maradjanak, egyetemistákat és tanárokat kell börtönbe zárniuk, ha újságírókat kell üldözniük — akkor önök nem érdemlik meg ezt a hatalmat, és nem önök azok a vezetők, akikre Európának szüksége van” — üzente Čudić.

A vitában szerbiai képviselők is részt vettek.

Đorđe Stanković, a Szerbiai Népi Mozgalom ellenzéki párt alelnöke felszólította a képviselőket, hogy támogassák a szerbiai egyetemistákat.

„Szerbia felemelkedett, és üzenetet küldött önöknek. Halljanak meg bennünket. Értsenek meg minket. A szerb értelem és fiatalság most felemelkedett” — mondta.

„Szerbia jelenleg mély társadalmi és politikai válságban van. A rezsim fokozza az elnyomást — embereket tartóztatnak le, akik tojással vagy vízzel dobálnak meg pártfunkcionáriusokat, miközben a tragédiákért felelősök érintetlenek maradnak. Nyilvánvaló, hogy a kormány elveszítette legitimitását, és egyetlen békés kiút maradt: egy átmeneti kormány megalakítása korlátozott mandátummal, amely biztosítaná a szabad és tisztességes választások feltételeit” — jelentette ki Jelena Milošević, a Szabadság és Igazságosság Pártjának képviselője.

A Szerb Haladó Párt (SNS) képviselői persze másképpen látják a helyzetet.

„Az utóbbi hónapokban a tüntetések erőszakossá váltak. A hatalom képviselőit, újságírókat és olyan polgárokat, akik nem kérnek a tiltakozásokból, hanem normálisan szeretnének élni — fizikailag megtámadták” — mondta Biljana Pantić Pilja az SNS részéről. Hozzátette, hogy „a követelések teljesítése ellenére a blokádok folytatódtak”, és véleménye szerint „az egyetlen céljuk Aleksandar Vučić legitim hatalmának erőszakos megdöntése”.

Kijelentette azt is, hogy „a horvát, albán és koszovói képviselők támogatása világosan mutatja, kinek az érdekeit képviseli a szerbiai ellenzék”.

Hasonló hangvételű felszólalással élt Aleksandar Mirković is az SNS-ből.

„A tiltakozások a hatalom erőszakos megdöntésére irányuló kísérletet jelentenek, Aleksandar Vučić a fő célpont. Színes forradalomról van szó, de Szerbia ismét győzött” — jelentette ki. Felszólalására Marijana Puljak horvát képviselő reagált.

„Kérdezném Mirković urat — kik állnak azok mögött az összeesküvések mögött, amelyekről beszél? Mutassák meg a bizonyítékokat! Önök és a kormányuk azt állítják, hogy rendelkeznek ezekkel. Rendben, akkor végre mutassák meg a bizonyítékokat” — mondta.

Puljak figyelmeztette az Európa Tanács képviselőit, hogy csökken a szerbiai EU-integráció támogatottsága: „az emberek elhagyatottnak érzik magukat, az EU pedig közömbösnek tűnik”.

(N1 nyomán, fotó: beta.rs)

Hasonló bejegyzések