A komor valóság: Az EU adatai szerint Szerbia Európa egyik legszegényebb országa
Habár az állami tisztségviselők gyakran büszkélkednek azzal, hogy Szerbia tavaly az egyik legnagyobb gazdasági növekedést produkálta Európában – előszeretettel nevezve az országot „gazdasági tigrisnek” –, arról már ritkán esik szó, hogy mennyire rosszul áll az ország az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) tekintetében.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat nemrégiben közzétette az egy főre jutó reál-GDP adatait szinte minden európai országra vonatkozóan, és ezekből az derül ki, hogy Szerbia Európa egyik legszegényebb országa – írja a Danas.
Az egy főre jutó reál-GDP egy olyan gazdasági mutató, amely egy ország lakosainak átlagos gazdasági teljesítményét méri, figyelembe véve az inflációt is. Szerbia adatai annál is aggasztóbbak, mivel nálunk az infláció is az egyik legmagasabb Európában.
Az egy főre jutó GDP sokkal pontosabb mutatója a lakosság életszínvonalának, mint az össz-GDP, amelyre a hatalom képviselői szívesebben hivatkoznak, ha azt akarják bemutatni, hogy „milyen jól megy a szerb polgároknak”.
Ám ha összehasonlítjuk az EU-ban tavalyi évben mért átlagos egy főre jutó reál-GDP-t, amely 33.530 euró volt, a szerb adattal, amely 8.900 eurót tett ki, akkor világosan látszik a vagyoni, azaz szegénységi különbség.
Szerbiában az egy főre jutó reál-GDP nem éri el az EU-átlag 30 százalékát sem – mindössze 26,6 százalékát annak a 2024-es adatok alapján.
Elmondható, hogy egy átlagos EU-polgár majdnem négyszer gazdagabb, mint egy szerbiai lakos. Ez azt is jelenti, hogy több pénze van jobb és minőségibb életre, több lehetősége van áruk és szolgáltatások vásárlására, utazásra, egészségébe, oktatásába, ingatlanokba vagy akár luxuscikkekbe való befektetésre.
Szerbia az egy főre jutó európai reál-GDP szerinti ranglista legalján helyezkedik el.
Szerbiánál szegényebb európai ország csupán három van: Észak-Macedónia, Albánia és Bosznia-Hercegovina.
Bár az Eurostat ez utóbbi három országra vonatkozó 2024-es adatait még nem tette közzé, a 2023-as számok alapján biztonsággal kijelenthető, hogy ezek az országok Szerbiánál is szegényebbek voltak, mivel az egy főre jutó reál-GDP-jük több ezer euróval alacsonyabb volt.
(Szerb média nyomán, a fotó illusztráció)