Kiemelt Szerbia 

Vučić a „közrend és béke helyreállításáról” és a „külföldi befolyásról” beszélt a nagyszerb rendezvényén

Aleksandar Vučić szerb elnök a „Nem adjuk Szerbiát” elnevezésű belgrádi nagygyűlésen öt követelést fogalmazott meg, amelyeket az állami intézményeknek – és részben saját magának – címzett. Mint mondta, céljuk a „közrend és béke helyreállítása”, és addig nem állnak meg, amíg valamennyi pontot nem teljesítik.

Vučić a tömeg előtt kijelentette, hogy az illetékes szerveknek – elsősorban az ügyészségeknek – alkotmányos és törvényes hatáskörükön belül eljárásokat kell indítaniuk, illetve minden szükséges jogi lépést meg kell tenniük a rend helyreállítása érdekében (mintha nem ő irányítaná az ügyészek jelentős részét.)

Az elnök által megfogalmazott öt követelés:

  1. A rendezvény résztvevői azt követelik, hogy az országban teljes mértékben érvényesüljön az alkotmány és a törvények betartása, garantálják Szerbia és polgárainak biztonságát, valamint hogy a „polgároktól elvett” intézményeket – így például a szerb köztévét (RTS) is, amely Vučić szerint az „színes forradalom” egyik eszköze lett – visszaadják a népnek, mint a szuverenitás hordozójának.
  2. Meg kell állapítani a jogi felelősséget azokkal szemben, akik részt vettek a „vandál támadásokban”, különösen a március 21-i niši események alatt, ahol „békés polgárok voltak az erőszak áldozatai. A követelés szerint „”a tetteseket, felbujtókat és bűnrészeket” azonosítani és megbüntetni kell.
  3. Minden diáknak és egyetemistának biztosítani kell a tanulás lehetőségét – amennyiben élni kíván vele.
  4. Fel kell tárni azokat, akik támadást intéztek az állam „létfontosságú intézményei és létesítményei” ellen, és meg kell akadályozni, hogy a jövőben hasonló cselekmények történjenek.
  5. Meg kell akadályozni minden olyan tevékenységet, amely önkényesen és jogsértően megbénítja a gazdaság működését, illetve ellehetetleníti az embereket abban, hogy megszokott, a közrenddel összeegyeztethető módon éljék életüket. Az állam kötelessége, hogy demokratikus keretek között megvédje polgárai létfontosságú érdekeit.

„Üzenem mindazoknak – köztük saját magamnak is – akiknek ezek a követelések szólnak: nap mint nap küzdeni fogunk demokratikus és békés eszközökkel, amíg valamennyi pont teljesül. Nem fogunk meghátrálni” – jelentette ki Vučić.

Az elnök úgy véli, az elmúlt időszakban módszeresen bontották le az állami intézményeket. Külön kiemelte, hogy „a gyerekek és a diákok is célponttá váltak”. Szerinte már senki sem beszél az egyetemisták követeléseiről. Az egyetlen dolog, amit a „blokádos” egyetemisták elértek, hogy „a professzoraik pénzt kértek”.

„A pénzt megkapták, ezt el is ismerték. A többi követelésről senki sem beszél. Azon a tanárok számára, akik nem dolgoznak, de pénzt akarnak kicsikarni az államtól: nincs pénz! Krumplit kaptok, amíg nem kezdtek el dolgozni – ez az ügy le van zárva” – mondta Vučić.

Támogatás „a tanulni vágyó egyetemistáknak” – bírálat a „blokádosok” felé

Vučić támogatásáról biztosította azokat az egyetemistákat, akik „tanulni szeretnének”, és jelenleg is a Pioní Parkban táboroznak. Ugyanakkor felszólította a „blokádosokat” és minden más tiltakozót, hogy térjenek vissza az padokba és a tanórákra. Hozzátette: nyitottak a párbeszédre.

Bár kritikát fogalmazott meg az őket irányító tanárokkal és más személyekkel szemben, hangsúlyozta: „Hiszek a szerb ifjúságban és a máshogy gondolkodókban is. Nem fogok rájuk egyetlen rossz szót sem mondani – nem azért, hogy hízelegjek nekik, hanem mert ők is a jövő részei. Egységre van szükség, nem megosztottságra.”

Vučić a külföldi befolyásról

A rendezvényen Vučić szerint 145.000 ember jelent meg. Úgy véli, „a tisztességes és becsületes Szerbia” emelkedett fel, amely többé nem tűri az elnyomást, és békés, demokratikus eszközökkel fog harcolni. Hozzátette: már senkitől sem félnek.

Kijelentette, hogy a Szerbia elleni támadás „nem belülről, hanem kívülről indult”. Szerinte egyes külföldi körök nem nézik jó szemmel a szuverén Szerbiát, és olyan engedelmes kormányt szeretnének látni, amely mások politikáját hajtja végre.

Úgy véli, az „színes forradalom” kudarcba fulladt, mert az emberek észrevették a támadást a szerb államiság ellen. „A szerbektől bármit elvehetsz, de ha a hazájukhoz nyúlsz, mindenki a zászló mögé sorakozik, és megvédi. Se kívülről, se belülről nem fogják tudni lerombolni az országot” – fogalmazott.

„Nem lesz átmeneti kormány” – az elnök új országstratégiát hirdetett

Vučić kijelentette, hogy nem lesz átmeneti kormány. Helyette „becsületes szerb kormány” fog alakulni, amely a nép támogatását élvezi.

Új politikai mozgalmat és egy 2035-ig szóló fejlesztési tervet hirdetett meg. Szerinte, ha ezt megvalósítják, akkor 2035-re az átlagfizetések 2000 euró fölé, a nyugdíjak pedig 1000 euró fölé emelkednek.

Kritizálta a „blokádosokat”, mondván, hogy az elmúlt öt hónapban „sok kárt okoztak az országnak”. Ugyanakkor hozzátette: a cél, hogy Szerbia Európa három leggyorsabban fejlődő gazdaságának egyike legyen.

Dodik támogatása

A rendezvényen felszólalt Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság vezetője is, aki támogatásáról biztosította Vučić új mozgalmát. Úgy fogalmazott: „”Itt a dicsőséges Szerbia gyűlt össze, hogy egységet és eltökéltséget mutasson a nemzet megőrzéséhez.”

Szerinte azok, akik blokkolják Szerbiát, az ország gazdaságát és nemzetközi tekintélyét rombolják. Hangsúlyozta: „Az iskolák működésének akadályozása elfogadhatatlan.” Véleménye szerint a jogokat választások útján kell érvényesíteni.

A rezsimközeli egyetemisták és tanárok üzenetei 

Miloš Pavlović, a belgrádi Orvostudományi Kar hallgatója hősként méltatta a jelenlévőket, és kifejezte büszkeségét, hogy „névvel és arccal védelmezik az országot”.

Marija Stanković, a niši Orvosi Kar negyedéves hallgatója bejelentette, hogy április 15-én újraindul az oktatás, és megköszönte a kar vezetésének bátorságát.

Miroslav Pešić, a niši Bölcsésztudományi Kar professzora elmondta: ellenzik az egyetemi blokádot és az anarchiát. Hangsúlyozta, hogy hűségesek az alkotmányhoz, a törvényekhez, és a fiatalok oktatásához.

Végül felszólalt Đuro Raca is, akinek lánya, Goranka Raca, november 1-jén az újvidéki vasútállomási tragédiában vesztette életét. Szerinte az előtető terrorcselekmény következtében omlott össze.

(beta.rs nyomán, fotó: nova.rs)

Hasonló bejegyzések