Délvidék Kiemelt 

A nyomásgyakorlás tetőpontja: felmondás az újvidéki postásnak a sztrájk miatt

Az újvidéki postások három hétig sztrájkoltak február közepe és március közepe között. Mostanra már az első elbocsátások is megkezdődtek emiatt. A főposta dolgozói Újvidék központjában 2024. február 14. és március 10. között szüntették be a munkát. A sztrájkot 21-en kezdték, a végén körülbelül 14-en maradtak.

Ahogyan a tiltakozás első hetében a 021.rs portálnak elmondták, a munkabeszüntetésre a vállalat és az ország helyzete miatti elégedetlenségük okán került sor. Így csatlakoztak a tanárok sztrájkjához is, amelyet az egyetemi blokádokat fenntartó diákok hirdettek meg általános sztrájkfelhívásként.

Bár a felmondásokat még nem kézbesítették hivatalosan, a postások értesültek róluk, amikor Denis Geljić – az egyik érintett – az igazgatóval folytatott beszélgetésen vett részt, amit az igazgató kezdeményezett.

Geljić elmondása szerint az igazgató a megbeszélésen átnyújtotta neki a felmondásról szóló dokumentumot.

„Abból a borítékból, amelyből kivette az én határozatomat, még három másik is előkerült, amelyeket később megerősítettek: másik három kollégámnak szánták. Engem ott helyben nyomás alá helyeztek, hogy írjam alá a felmondást, hogy megkapjam a példányomat, de én ezt megtagadtam, mondván, hogy előbb konzultálni akarok az ügyvédemmel”

– nyilatkozta Geljić.

Hozzátette, hogy hónapok óta nagy nyomás nehezedik rá a munkahelyén, mióta részt vett a diákmegmozdulásokon és a „Állj meg, Szerbia” akcióban, amelyben minden pénteken 11:52-kor csendben tisztelegnek az újvidéki vasútállomáson történt tetőomlás áldozatai előtt.

A 021.rs birtokába jutott felmondólevél szerint a szerződés megszüntetésére munkaköri kötelezettség megszegése miatt került sor.

„A munkaviszony megszüntetésének oka az, hogy jogellenesen szüntette be a munkát, megtagadta a munkavégzést és a munkáltató utasításainak teljesítését. A felmondás oka továbbá a munkáltató által előírt munkahelyi fegyelem megsértése, valamint a munkáltatóval való együttműködésre alkalmatlan magatartás” – áll a dokumentumban.

Az indoklásban szerepel, hogy az újvidéki posta vezetője február 14-én és 21-én két jelentést nyújtott be a dolgozók munkájáról, amelyekben az állt, hogy egy 21 fős csoport beszüntette a munkát, és megtagadta feladataik teljesítését.

Geljić február 17-ig szabadságon volt, utána csatlakozott a munkabeszüntetéshez.

A február 24-én készült jelentés szerint a sztrájk fennakadásokat okozott a küldemények kézbesítésében. A posta vezetője szerint a munkabeszüntetés indoklás nélkül történt, épp akkor, amikor a küldemények kiosztása zajlott. A dolgozók nem voltak hajlandók indokolni elégedetlenségüket, hanem a részlegigazgatóval és a vállalat vezérigazgatójával akartak beszélni.

A sztrájk idején a sztrájkolók munkáját más dolgozókra kellett átruházni, ami késéseket okozott. A felmondás indoklása szerint a sztrájk ellentétes volt a sztrájktörvénnyel és más vonatkozó szabályzatokkal, mivel nem szakszervezet szervezte és nem biztosították a minimális szolgáltatási szintet.

Ezért Geljić és társai önkényesen, indokolatlanul léptek be a jogellenes munkabeszüntetésbe. Állítása szerint többször is megpróbálták átadni neki az elbocsátást megelőző figyelmeztetést.

„Ezt a lépést úgy látom, mint azok üldözését, akik önállóan gondolkodnak. Ez az elmúlt hónapok nyomásgyakorlásának tetőpontja. A postánál eddig még soha senkit nem bocsátottak el emiatt – mi négyen vagyunk az elsők. Olyanok is voltak, akik pénzt sikkasztottak, és mégis közös megegyezéssel távoztak”

– mondta Geljić a 021.rs-nek.

(Forrás és fotó: 021.rs)

Hasonló bejegyzések