Egy délvidéki település, amelynek polgárai úgy döntöttek, átveszik az irányítást a helyi vezetéstől?
Az Újpázován megtartott lakossági gyűlésen világos üzenet hangzott el: többé nem várnak arra, hogy mások oldják meg a vízellátással, a csatornahálózattal, az óvodákkal és a közterekkel kapcsolatos problémákat.
Az üres ígéretek helyett munkacsoportok alakulnak, népszavazásokat helyeznek kilátásba, és teljes átláthatóságot követelnek a helyi önkormányzat működésében – számolt be az IN Medija.
Nemcsak gyűlések – munkacsoportok alakulnak
Újpázova lakosai úgy döntöttek, hogy maguk veszik kezükbe a kezdeményezést. Munkacsoportokat hoztak létre, amelyek a legsürgetőbb közösségi problémákkal foglalkoznak – a vízellátástól és csatornázástól kezdve az óvodák állapotán át egészen a közterek kérdéséig. Mindenkit arra biztatnak, hogy csatlakozzon, és járuljon hozzá konkrét megoldások kidolgozásához.
Ki ellenőrzi a víz minőségét?
Noha az illetékesek azt állítják, hogy minden rendben van, a lakosok kételkednek a hivatalos jelentésekben. Az egyik jelenlévő felajánlotta, hogy saját maga visz vízmintát egy független laboratóriumba elemzésre, és az eredményt eljuttatja a képviselő-testülethez. Emellett arra is figyelmeztetnek, hogy a csatornavíz a szántóföldekre ömlik, miközben az önkormányzat ahelyett, hogy megoldaná a problémát, kártérítést fizet.
Óvodák, játszóterek és „úszó” parkolók
A szülők szeretnék, ha nyilvánosságra kerülne az óvodák valódi kapacitása, a dolgozók képesítése, és az intézmények állapotáról készült dokumentáció. A játszóterek veszélyesek, hiányosak vagy egyáltalán nem is léteznek. Eközben a templom melletti parkoló minden eső után medencére emlékeztet.
Népszavazás mint új nyomásgyakorlási eszköz
A lakosok fontolóra veszik kötelező érvényű népszavazások megszervezését a fontosabb ügyekben. Az üzenet világos: a hatalom nem söpörheti többé szőnyeg alá a nép hivatalos döntéseit.
Engedély nélküli csarnok, semmibe vett bejelentések és adománydoboz mint megoldás?
A polgárok emlékeztettek egy engedély nélkül felépített csarnokra, amelyről az illetékes intézmények „nem nyilatkoznak”. Ugyanakkor javasolták plakátok ragasztását a lakosság mozgósítása érdekében, illetve adománygyűjtő dobozok kihelyezését – hogy pontosan lehessen követni, mennyi pénz gyűlt össze, és mire költik azt.
Pártok nélkül, csak polgárként
A gyűlésen tilos volt a politikai kampány. Párttagok is részt vehettek – de kizárólag magánszemélyként. A gyűlés mindenki előtt nyitva állt, aki változást szeretne.
A következő gyűlés időpontja: április 21., hétfő, 18:00.
(IN Medija és 021.rs nyomán)