Volt FSB-kémek és háborús haszonélvezők kaptak szerb állampolgárságot külön eljárásban?
Olyan befolyásos orosz állampolgárok – köztük a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSB) egykori tagjai, ukrajnai háborús haszonélvezők, illetve szankcionált oligarchák – kaptak szerb állampolgárságot a szokásos jogi eljárás megkerülésével, akiknek esetében a szerb kormány „nemzeti érdekre” hivatkozott. Erről a KRIK portál és az orosz Važne priče (Fontos történetek) számolt be közösen.
A külön eljárás során összesen 204 orosz személy jutott szerb útlevélhez – ezzel megkerülve az Európai Unió által bevezetett beutazási korlátozásokat.
A KRIK emlékeztet: az EU és más országok vízumkorlátozásai komoly akadályt jelentenek az orosz állampolgárok számára. Ám azok a gazdag, befolyásos személyek, akik kapcsolódnak az orosz hírszerzéshez, oligarchákhoz vagy a hadiiparhoz, alternatív megoldást kerestek – és találtak is, például Szerbia állampolgárságában.
A KRIK szerint ezek az orosz állampolgárok nem feleltek meg a hivatalos feltételeknek, mégis könnyedén kaptak szerb állampolgárságot – először Ana Brnabić, majd Miloš Vučević kormányzása idején. Az eljárás során a hatóságok a szerb állampolgársági törvény azon cikkelyére hivatkoztak, amely lehetőséget ad az állampolgárság megadására, ha az „a nemzeti érdek szempontjából fontos”.
Egyikük Ivan Szibirev, egy háborús nyerészkedő, akinek cége, az R-stroj, háború sújtotta ukrán városokban épített ki üzleti tevékenységet. Míg az Európai Unió 2023-ban szankcióval sújtotta a vállalatot a háborús nyereség miatt, a szerb kormány – a hivatalos eljárást megkerülve – állampolgárságot adományozott Szibirevnek.
Állampolgárságot kapott Viktor Sendrik is, aki az orosz FSB egykori tagja és az orosz oligarchák, Arkagyij és Borisz Rotenberg testőrségének volt vezetője. Sendrik emellett támogatója az Espanol labdarúgócsapat radikális szurkolói csoportjának, amely az ukrán fronton harcol.
Kiemelten kezelték Dmitrij Szergejev ügyét is, aki közeli barátja az FSB tábornoka, Nyikolaj Patrusev fiának. Szergejev Aleksandar Vulinnal együttműködve tevékenykedett a szerb fővárosban az orosz ellenzék lehallgatásán. A Danas napilap szerint Patrusev és Vulin közösen hozták létre a „színes forradalmak elleni munkacsoportot”, amelynek célja a tiltakozások megelőzése, illetve aktivisták, újságírók és jogvédők megfigyelése.
A fenti példák nem egyediek. A Važne priče és a KRIK oknyomozása szerint több tucatnyi, külön eljárásban kezelt orosz állampolgár kapott szerb útlevelet olyan körülmények között, amelyek komoly kérdéseket vetnek fel a szerb állampolgársági gyakorlat átláthatóságával és jogszerűségével kapcsolatban.
(fotómontázs: N1)