Kiemelt Szerbia 

Órabérek Európában és Szerbiában

Az elmúlt évben az Európai Unió országaiban az egy munkaórára jutó bér 10,6 euró és 55,2 euró között mozgott – legalacsonyabb Bulgáriában, míg a legmagasabb Luxemburgban volt.

Az Eurostat adatai szerint az EU-s átlagórabér 33,5 euró volt. A statisztikákban három, EU-n kívüli ország – köztük Szerbia – adatai is szerepelnek. Szerbiában az átlagos órabér alig haladta meg a lista legalján szereplő Bulgáriáét – számolt be róla az N1 hírportál.

(Feltétlenül ki kell hangsúlyozni, hogy a szerbiai átlagbérekről szóló adatokat a szerb hatalom drasztikusan „felturbózza“, ennélfogva nem fedik a valóságot, vagyis jócskán elmaradnak a kimutatott értéktől. Az Eurostatnak ezt figyelembe kellett volna vennie).

Az Eurostat honlapján közzétett adatok alapján a legmagasabb órabérrel Luxemburg vezet (55,2 euró), ezt követi Dánia (50,1 euró), Belgium (48,2), Hollandia (45,2), Ausztria (44,5), Franciaország (43,7), Németország (43,4), Írország (42,5), míg a 10. helyet Svédország foglalja el (40,3). Finnország 37,7 eurós átlagával az utolsó olyan ország, amely meghaladja az EU-átlagot.

A lista középmezőnyében Olaszország (30,9 euró) és Szlovénia (27,1) található, míg 13 uniós országban az órabér 20 euró alá esik. Az utolsó három helyen Magyarország (14,1 euró), Románia (12,5) és Bulgária (10,6) állnak. Görögország (16,7) és Horvátország (16,5) órabérei azonosak.

Ahogyan korábban is, a közép-, kelet- és dél-európai országokban a legalacsonyabbak a munkabérek és a munkaerőköltségek.

Az EU-n kívüli országok között vegyes képet látunk. Norvégiában például egy óra munkáért 53,7 eurót, Izlandon pedig 53 eurót fizetnek – derül ki az Eurostat adataiból.

Szerbia

Szerbiában az Eurostat (téves) számításai szerint egy óra munkáért átlagosan 11,4 eurót fizetnek, ami alig egy euróval több, mint Bulgáriában – a lista utolsó helyezettjénél. A számítás az állami szektor (közigazgatás, honvédelem, kötelező társadalombiztosítás) béreit is tartalmazza.

Az N1 információi szerint a Szerbiai Statisztikai Hivatal úgy nyilatkozott: a fizetések összehasonlítása az EU és Szerbia között nem teljesen pontos, mivel eltérő módszertan szerint gyűjtik és értelmezik az adatokat, ráadásul Szerbia nem küld közvetlen adatokat az Eurostatnak.

A szerbiai hivatal adatai alapján 2025 januárjában a bruttó 1. bér – amely csak a munkavállaló járulékait tartalmazza – átlagosan 148.440 dinár volt. Ez havi 176 ledolgozott óra mellett óránként 843 dinárnak, azaz körülbelül 7,2 eurónak felel meg.

A bruttó 2. bér – amely a munkavállalói és munkáltatói járulékokat is magában foglalja – 171.876 dinár volt, ami óránként 976 dinárt, azaz körülbelül 8,3 eurót jelent, a Szerb Nemzeti Bank középárfolyama alapján.

A tényleges életszínvonalat azonban nemcsak a bérek, hanem az árak is befolyásolják – ez határozza meg a reáljövedelmet, azaz a vásárlóerőt.

Sotiria Teodoropoulou, az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) foglalkoztatásért és szociálpolitikáért felelős osztályvezetője rámutatott: ha a költségeket vásárlóerő-paritás (PPS) szerint vizsgáljuk, a különbségek jóval kisebbek.

„Ebben az esetben az EU-országok közötti különbség a legmagasabb és legalacsonyabb érték között kicsivel több mint kétszeres, míg a nominális összegek alapján ez több mint ötszörös is lehet” – nyilatkozta Teodoropoulou az Euronewsnak.

A PPS szerinti mérés tehát csökkenti a munkabérek közti szakadékot. Az EU-tagállamok közül vásárlóerő-paritás szerint az órabérek 19,1 euró (Bulgária) és 40,3 euró (Belgium) között mozognak.

(Alapinformáció: N1, fotó: nspm.rs)

Hasonló bejegyzések