Kiemelt Szerbia 

A tejtermelők lázadása: blokádot helyeztek kilátásba, valamint a mezőgazdasági miniszter lemondását követelik majd, hacsak…

A „Naše mleko” (A Mi Tejünk) nevű termelői egyesület, valamint a Nyugat-Szerbiai Állattenyésztés Megmentéséért és Fennmaradásáért Egyesület tagjai bejelentették: blokád alá vonják a szerbiai Mezőgazdasági Minisztériumot, és Dragan Glamočić miniszter lemondását követelik majd, ha péntekig nem fogadja őket.

„Ha a miniszternek nincs szándékában beszélni velünk a mezőgazdaság súlyos gondjairól, akkor miért fizetjük őt?” – nyilatkozta Dejan Trajković, a „Naše mleko” egyesület képviselője a Beta hírügynökségnek.

Mint elmondta, több mint tíz napja kértek sürgős találkozót a miniszternél, elsősorban a tej és a hús felvásárlási árának csökkenése miatt. Ahelyett azonban, hogy választ kaptak volna, a minisztérium egy feltétellistát küldött: ennek értelmében a találkozóhoz előbb bizonyítaniuk kell, hogy képviselő szervezetként működnek – regisztrációval a Gazdasági Nyilvántartási Ügynökségnél (APR), nyilvánosan hozzáférhető alapszabállyal, taglétszámmal, tevékenységi körrel, a megművelt földterületről és állatállományról szóló dokumentációval, valamint hivatalos, meghatalmazással rendelkező képviselőkkel.

Trajković hangsúlyozta: az egyesületük tavaly aláírója volt a minisztériummal kötött megállapodásnak több követelés teljesítésére vonatkozóan, és személyesen is több mint 20 éve ismerik Glamočićot. Ennek fényében nevetségesnek tartják a minisztérium újabb feltételeit. „Csak az APR nyilvántartásához vezető linket küldtük el – most várunk péntekig.”

A két egyesület válaszlevelében kifejtette: a tárgyalásra kijelölt képviselőket demokratikusan választották meg, jogszerűen képviselik a tagságot, ami az APR nyilvántartásában is szerepel. Taglétszámot nem hajlandók megadni, mivel korábban ezek az adatok zsarolások és fenyegetések eszközei lettek bizonyos hatalmi körök kezében, amit elfogadhatatlannak tartanak, és ami szerintük megkérdőjelezi a minisztérium jogát arra, hogy újabb garanciákat követeljen.

A tejtermelők kártérítést is követelnek, mivel a tejfeldolgozók 10-16 dinárral csökkentették a tej felvásárlási árát, vélhetően a nagymértékű import miatt.

„Naponta három tonna tejet adok el, és havonta 500 ezer dinár veszteségem van. A tejprémiummal és támogatásokkal épphogy túlélünk, miközben Glamočić befektetésekkel akarja megoldani a mezőgazdaság problémáit. Befektetni csak akkor lehet, ha az állam szabályozza a piacot és közvetlen támogatásokat biztosít. Enélkül nem tudunk fennmaradni” – fogalmazott Trajković.

Hozzátette: a tej és tejtermékek behozataláról szóló adatok titkosítva vannak. „A behozatal ellenőrzése nélkül – amit két éve a kvótarendszerrel vezettek be – a hazai tejtermelés nem maradhat fenn.”

(beta.rs nyomán, fotó: X)

Hasonló bejegyzések