Kiemelt Szerbia 

Erősödik az euró a dollárral szemben – mit jelent ez Szerbia számára?

Az euró idén eddig 13,4%-kal erősödött az amerikai dollárhoz képest, ami az Egyesült Államok számára akár kedvező is lehet, de Európának – és részben Szerbiának – kihívást jelenthet.

A Financial Times értesülései szerint az Európai Központi Bankban egyre nagyobb aggodalommal figyelik a dollár gyengülését. Nikola Stakić közgazdász szerint az amerikai valuta gyengülését főként egy új törvénycsomag váltotta ki, amely jelentős adókedvezményeket biztosít a lakosság és a vállalatok számára, miközben óriási költségvetési deficitet eredményez.

Ez a gazdaságpolitikai fordulat – amely a klímapolitikai ösztönzők megnyirbálásával is jár – alapesetben gyengíti a dollárt. Ez viszont elősegíti az amerikai exportot és csökkenti az államadósság terheit, ami összességében az USA érdekeit szolgálja.

Eközben Európa egészen más problémákkal küzd: energiafüggőség, geopolitikai feszültségek, gyengébb gazdasági teljesítmény és az export versenyképességének csökkenése. Az erős euró emiatt nehezíti az európai áruk értékesítését külföldön.

És mi a helyzet Szerbiában?

A szerb államadósság 2025 áprilisában mintegy 38,9 milliárd eurót tett ki, ennek 77%-a külföldi valutában van, ebből 58% euróban, 12,8% dollárban. Mivel az ország fő kereskedelmi partnerei eurózónabeliek, az euró–dollár árfolyamváltozás hatása korlátozott.

Stakić szerint a szerb gazdaság számára ez a változás rövid távon nem jelent különösebb kockázatot, mivel az ország gazdasági struktúrája nagymértékben euróalapú, és a dollárban fennálló adósság egy része már korábban fedezve lett árfolyamkockázat ellen.

Viszont azok a szerb cégek, amelyek közvetlen gazdasági kapcsolatban állnak az Egyesült Államokkal – akár importőrök, akár exportőrök – érzékenyen reagálhatnak a dollár gyengülésére. Az exportőrök például hátrányba kerülhetnek, ha a dollár gyengül a dinárhoz képest, mert így bevételük kevesebbet ér hazai valutában.

Végezetül a szakértő emlékeztet: régóta tart a vita arról, hogy vajon szükséges volna-e a dinár fokozatos gyengítése az export ösztönzése érdekében – különösen most, hogy csökkent a külföldi működőtőke nettó beáramlása.

(N1 nyomán, fotó: Profimedia)

Hasonló bejegyzések