Egyéb Kiemelt 

A tűtől az ultrahangig – a szürkehályog műtétek hosszú útja

A látás az egyik legfontosabb érzékszervi ajándékunk, nem véletlen, hogy az emberiség már több mint ezer éve keresi a módját annak, hogyan állíthatja meg a szürkehályog által okozott látásromlást. Bár ma már egy néhány perces, fájdalommentes műtéttel megoldható a probléma, hosszú és olykor rögös út vezetett idáig.

Az első próbálkozások: ókori bátorság és kockázat

Ha azt hisszük, hogy a szürkehályog műtétek a modern orvostudomány vívmányai, akkor érdemes visszatekintenünk a múltba, hisz már az ókori Egyiptomban és Babilóniában is próbálkoztak a betegség kezelésével. Ezek a beavatkozások azonban meglehetősen nyersek és kockázatosak voltak: egy bronztű segítségével igyekeztek „eltolni” az elszürkült szemlencsét a látótérből. Hogy mennyire volt ez hatékony? Ha a páciens túlélte és nem fertőződött el a seb, akkor előfordulhatott némi javulás, de mai szemmel nézve ez inkább szerencsejáték volt, mint orvoslás.

Fordulópont a felvilágosodás korában

Az első valódi előrelépést a 18. század hozta el. Egy francia sebész, Jacques Daviel új módszert vezetett be: ő már nem „eltolta”, hanem kiemelte a szemlencsét, méghozzá úgy, hogy a tokját meghagyta. Ez forradalmi újításnak számított, hiszen jelentősen csökkentette a szövődmények esélyét, és egyben megteremtette a lehetőségét annak is, hogy később műlencsét helyezzenek az eredeti a helyére.

A második világháború utáni áttörés: megszületik a műlencse

Egészen a 20. század közepéig nem használtak semmit a lencse helyettesítésére, amikor is rájöttek, hogy a plexiből készült lencsék nem okoznak gyulladásos reakciót a szemben. Innentől kezdve nemcsak a beteg lencsét tudták eltávolítani, hanem azonnal pótolni is tudták egy új, tiszta lencsével.

A modern kor vívmánya: gyors, fájdalommentes, hatékony

A technológiát egy amerikai szemsebész, Charles Kelman forradalmasította 1967-ben. Ő dolgozta ki azt a módszert, amely során egy ultrahangos eszközzel feloldják az elszürkült lencsét (ezt hívják fakoemulzifikációnak), majd eltávolítják, és ugyanazon az apró (mindössze 2-3 mm-es) bemetszésen keresztül beültetik “összehajtogatva” az új műlencsét, amely a szemen belül nyílik ki a megfelelő pozícióban.

Ez az eljárás nemcsak precíz és kíméletes, hanem lehetővé teszi, hogy a műtét ambulánsan történjen. A kezeltnek a beavatkozás után így elég mindössze 1-2 órát pihenni a klinikán, aztán haza is mehet.

  1. századi biztonság és minőség a Focus Medicalnál

Ma már szerencsére nem kell tűtől és fájdalomtól tartanunk. A hazai szürkehályog kezelések egyik legismertebb klinikája, a Focus Medical a legmodernebb eljárással, óriási tapasztalattal, gyors és fájdalommentes műtétekkel adja vissza a hozzájuk fordulóknak az éles látás élményét.

Az, ami az ókorban fájdalmas kísérletezés volt, ma már egy precíz, biztonságos és gyors megoldás, így csak rajtunk múlik, mikor mondunk búcsút a szürkehályognak és a homályos látásnak.

Hasonló bejegyzések