Complexim: Határon átnyúló innovációs együttműködési program valósul meg
Hétfőn Szegeden záró konferencián értékelték az Európai Unió által támogatott Magyarország – Szerbia határon átnyúló program COMPLEXIM projektjét a megvalósító magyar-szerb szervezetek. A COMPLEXIM projekt időtartama 18 hónap. 2011. november 1-én kezdődött és 2013. április 30-án fejeződik be. A projekt teljes költsége 158 060 euró, ebből 85% EU támogatás, 8.51% nemzeti finanszírozás, a maradék 6.49% pedig önerő.
A Szegedi Tudományegyetem és az Újvidéki Egyetem, a Magyar Innovációs Szövetség és az Újvidéki Üzleti Inkubátor a projekt keretében közös fejlesztést valósított meg az innováció-menedzsment és a technológiai-transzfer területén. A COMPLEXIM projekt célja a Csongrád és Bács-Kiskun megyei, illetve délvidéki K+F+I orientált vállalkozások és kutató-fejlesztő intézmények között határon is átnyúló együttműködés erősítése, továbbá az innováció-menedzsmenttel kapcsolatos ismeretek, tapasztalatok megosztása.
Kiválasztásra került 11 magyar (két megyét érintő) és 14 szerb KKV, illetve 2-2 K+F szervezet, akik számára testre szabott javaslatok, technológiai transzfer adatbázisok létesítése és finanszírozói lehetőségek kerültek megfogalmazásra a sikeres technológia transzfer, illetve K+F tevékenységek folytatása érdekében. A Szegedi Tudományegyetem és az Újvidéki Egyetem által kifejlesztett tananyag alapján ingyenes tréningek valósultak meg mindkét résztvevő országban. Először háromnapos tréningek során a szerb oktatók képzése valósult meg, majd négyszer kétnapos képzés során szerezetek ismereteket magyar-szerb KKV és K+F szervezetek munkatársai innováció-menedzsmenttel és technológiai transzferrel kapcsolatosan.
A COMPLEXIM projekt vezetője, Dr. Dragon Kukolj az Újvidéki Egyetem professzora záróbeszédében kifejtette, hogy a projekt legnagyobb érdeke, hogy több mint 200 innovációs létesítmény került felmérésre, elkészültek a transzferekre vonatkozó programok, üzleti tervek és új szakmai kapcsolatok születtek a két ország vállalkozói között. Dr. Mogyorósi Péter a projekt magyar vezetője szerint legfontosabb eredmények: az innovatív vállalkozásokra vonatkozó adatbázisok, az innováció menedzsment képzési anyagok és módszerek kidolgozása, a kutatási eredmények hasznosítása, amely segíti a határ két oldalán lévő KKV-k együttműködését. A projekttel kapcsolatban további tájékoztatást ad Dr. Mogyorósi Péter projekt magyar vezetője Magyar Innovációs Szövetség Dél-Alföld Régió igazgatója.
T. T.