Délvidéken felújították a világháborút elindító magyar hadihajót
Felújították a Bodrog nevű magyar hajót, amelynek ágyúlövésével elindult az első világháborút. A jövőben úszó múzeumként fog szolgálni a szerb hadsereg Nagy Hadi-szigeti (Veliko Ratno Ostrvo) kikötőjében – közölte a Szputnyik orosz hírügynökség szerb nyelvű adása Dejan Ristić szerb történész Facebook-bejegyzésére hivatkozva.
A Bodrog monitor vízrebocsájtása az Újpesti Danubius-hajógyárban
A monitor hadihajótípust a sekély vízű kikötőkben és folyókon való használatra fejlesztették ki az Egyesült Államokban. A Bodrogot 1904-ben bocsátották vízre az újpesti hajógyárban a legkorszerűbb hajózási és hadi felszereléssel. Belgrádba tíz évvel később, 1914. július 28-án került. Aznap a Bodrog lövegei adták le az első lövéseket az első világháborúban Belgrádra.
A Bodrog monitor Budapesten 1910 körül
1914-ben Zimonyban állomásozott
A Bodrog a háború első két évében a Duna szerbiai szakaszán teljesített szolgálatot, majd Romániába vezényelték. A háború végén a visszavonuló hajók védelmét látta el, végül ez lett az egyetlen hajó, amely nem jutott haza, 1918. október 31-én egy homokzátonyon megfeneklett. A szerb hadsereg elkobozta, átnevezte, és Sava (Száva) néven saját szolgálatába állította, így a második világháború előtt é a jugoszláv hadsereg hajójaként működött, majd a háború utáni évtizedekben kavicsszállító uszályként használták a Száva folyón – igaz, már nagyon rossz állapotban.
A Sava, ex-Bodrog Újvidéken, a felújítás előtt…
2005-ben kulturális örökségnek nyilvánították, majd 2014-ben egy magyar szakértői csoport Belgrádba utazott, hogy felmérje a szerb fővárosban horgonyzó Bodrog monitor állapotát. A magyar szakértők akkor javaslatot tettek arra, hogy a Bodrog monitort − egy magyar−szerb együttműködés keretében − miként lehetne helyreállítani.
… és a felújítás után. Fotó: Dejan Ristić
Az elmúlt években a nyugat-bácskai Apatinban zajlott a hajó felújítása.