Délvidéken az élet drágább, mint Belgrádban (és főleg a többi szerbiai városban!)
Még mielőtt rátérnénk a részletekre, külön kihangsúlyozzuk, hogy az alábbi számok a hivatalos statisztikából erednek, ami – mint tudjuk – azt jelenti, hogy a valóság jóval keserűbb, mint a kozmetikázott adatok. Pedig azok sem valami szívderítőek.
A minimális ún. „fogyasztói kosár” (hivatalos) értéke egy HAROMTAGÚ szerbiai család esetében átlagosan 36 ezer dinárt tesz ki. Ez a létfontosságú árucikkeket foglalja magában. A normális „kosárt”, amely nem csak a puszta megélhetéshez szükséges termékeket takarja, hanem úgy-ahogy emberhez méltó életet biztosít, mintegy 70 ezer dinárra becsli a Statisztikai Intézet. Eközben a HIVATALOS szerbiai átlagbér közel 50 ezer dinár (ami persze közönséges hazugság).
A fenti adatok tehát az átlagot tükrözik. A helyzet persze városonként – községenként eltérő.
Belgrádban, ahol a hivatalos fizetés 61 511 dinár, a minimális „fogyasztói kosár” 43 ezer, a normális pedig 74 ezer dinár.
Újvidéken a helyzet így fest: átlagbér 55 199 dinár, minimális „kosár” 39 ezer, normális „kosár” 78 ezer dinár (tehát több mint Belgrádban!).
Lássunk még három délvidéki várost. Nagybecskereken a hivatalos átlagbér 48 707 dinár, a minimális „kosár” 38 ezer, a normális pedig 77 ezer dinár, Szávaszentdemeteren a hivatalos átlagfizetés 46 ezer dinár, a minimális „kosár” 36 ezer, a normális 73 ezer dinár, Szabadkán az átlagbér 48 ezer dinár, a minimális „kosár” 37 ezer, a normális pedig 77 ezer dinár.
Érdekes, hogy a szerbiai városokban alig akad eltérés az átlagfizetések és a minimális „fogyasztói kosár” között. Annál inkább szembeötlő a különbség a harmadik tételnél, vagyis a normális életet biztosító költségeknél.
Ezek a kiadások a diszkriminált délvidéki városokban és községekben nagyobbak, mint bármelyik szerbiai város esetében, még Belgrádot (lásd fent) is beleértve.
Amíg Szabadkán ez a tétel 77 ezer dinár, például Nišben 66 ezer, Kraljevón és Zaječarban 64 ezer, Leskovácon pedig 61 ezer dinár.
Nem csoda, hogy a délvidéki polgárok egyre ritkábban járnak nyaralni, kirándulni, színházba, moziba stb. Arról nem is beszélve, hogy a ruházkodásnál a minőség teljesen háttérbe szorul.
Az „érdekvédőinket” természetesen mindez hidegen hagyja. Nekik mindenük van, kivéve a szociális érzékenységet és még egy-két emberi tulajdonságot.
(Alapinformáció: blic.rs)