Vajon segít-e az állam? Katasztrofális helyzetbe sodródhat a délvidéki és a szerbiai sertéstenyésztés
A szávaszentdemeteri Mezőgazdasági Termelők Szövetsége követeli az államtól, hogy sürgősen szervezze meg és bonyolítsa le a sertések intervenciós felvásárlását és tiltsa be a sertéshús importját. Ellenkező esetben a hazai sertéstenyésztők kilátástalan helyzetbe kerülnek.
Az említett szövetség, amely mintegy húsz községet foglal magában, rámutat arra a tényre, hogy a hízók jelenlegi ára a termelési költségek fedezéséhez sem elegendő.
A kilogrammonkénti felvásárlási ár már egy éve 100 és 130 dinár között mozog. Jelenleg közel 115 dinárt tesz ki.
A hazai sertések iránti kereslet minimális.
A vágóhidak és a feldolgozóipar inkább az olcsóbb behozatali sertéshúst vásárolja, amelynek az árába nem számolták be a vágási költségeket.
Hazai sertéshúst már szinte csak a piacokon, a kisebb húsboltokban vagy közvetlenül a gazdáktól lehet vásárolni.
Ilyen körülmények között az állam általi intervenciós felvásárlás némileg enyhítené a problémát, de csak abban az esetben, ha az elsőosztályú sertésekért kilogrammonként 180, a másodosztályúakért 160, a harmadosztályúakért pedig 140 dinárt kapnának a termelők. Ötvenezer sertést kellene felvásárolni
Ezt a követelést a szávaszentdemeteri Mezőgazdasági Termelők Szövetsége még március 12-én beterjesztette a Mezőgazdasági és a Kereskedelmi Minisztériumnak, az Árutartalékok Igazgatóságának, sőt magának a szerb elnöknek, Aleksandar Vučićnak is. Válasz azonban eddig nem érkezett.
Az intervenciós felvásárlás átmeneti, de fontos lépés lenne.
Tartós megoldást persze a sertéshús importjának tilalma jelentene.
(politika.rs nyomán)