Fokozódó rémuralom Szerbiában? Életfogytiglani börtönbüntetés a „puccskísérletért”! De mi számít annak?
A szerb büntető törvénykönyv módosításai nem csak a gyermekek elleni legsúlyosabb bűncselekmény esetében irányozzák elő az életfogytiglani börtönbüntetést. Pedig eleinte arról volt szó.
Lehetett azonban sejteni, hogy a Vučić-rezsim az említett módosítást célzó kezdeményezéssel is visszaél.
Az életfogytiglani börtönbüntetés ezentúl a puccskísérletre is kiterjed. Erre bólintott rá a parlamenti többség, vagyis a rezsim képviselői.
Logikus azonban a kérdés:
mi minden számíthat államcsínynek a mostani diktatórikus hatalom számára?
A kimondott vagy leírt szó is ezt a fogalmat takarhatja? Egy, a rezsim megdöntésére irányuló keményebb nyilatkozat vagy cikk is ide tartozik majd? Netán egy-egy temperamentumos, a vezér fejét (átvitt értelemben) követelő tüntetés szervezői és résztvevői akár a puccskísérlet vádjával is szembesülhetnek?
Az elmúlt hét évben a rezsim bulvárlapjainak címoldalai alapján mindez nem egészen elképzelhetetlen (még akkor sem, ha a fent említett eseteknek semmi köze az esetleges puccshoz).
Amúgy pedig Montenegróban a valós államcsíny elkövetéséért sem hoztak olyan drasztikus ítéleteket, mint amilyenek immár Szerbiában lehetségesek.
A montenegrói bíróság 12 és 15 évre ítélte el az orosz hírszerzés két tagját, akik a vád szerint 2016-ban puccsot készítettek elő (gyilkossági kísérlettel) Milo Đukanović ellen.
Hét montenegróit is elítéltek, akik öt-öt évet kaptak. (Nem életfogytiglanit!)