A szabadkai magyarokat is a szerbek közé sorolja a Daily Beast amerikai lap!
Színvonalas írás jelent meg Szabadka történetének durva meghamisításáról a „Magyarország régen” Facebook oldalon.
Olvasóink figyelmébe ajánljuk ezt a cikket, csakúgy mint magát az említett oldalt.
„Miközben a turisták tömegei Barcelonában tolakodnak, hogy Gaudi art-noveau palotáit minél jobb szögből lefényképezze, addig 100 000 szerb polgár a világ legőrzöttebb titkában, az art-noveau Subotica nevű remekművében él” – kezdi el augusztus 11-i cikkét a Daily Beast amerikai lap, amivel a Blic szerb napilap is eldicsekedett a tegnapi számában.
Ami szembeötlő, hogy az amerikai lap minden szabadkait, nemzetiségre való tekintet nélkül – így a magyarokat is a szerbek közé sorolja, valamint a város nevét kizárólag szerbül közli. Emellett a város építészeti értékeit (így a képen látható Raichl J. Ferenc palotáját is) a szerb kultúrához sorolja, holott a szerb ortodox templomot leszámítva, Szabadkán minden jelentősebb műemléképület a magyar kultúra része, ugyanis a Trianon előtt épült.
A város történetét ismertetve, Alex Temblador nevű cikkíró külön kiemeli Cserni Jovánt (más néven Fekete Ivánt), a Mohács utáni zűrzavaros időkben felbukkanó betolakodó rác rablóvezért, az önjelölt „cár”-t, akit az angol nyelvű szövegben „Emperor”-nak nevezi. A cikkben olvashatjuk, hogy 1920-ig a város öt(!) különböző államhoz tartozott. Temblador egy szóval sem említi, hogy a város középkori magyar alapítású, és hogy 1391-től 1920-ig a Magyar Királysághoz, az Oszmán Birodalomhoz, majd ismét a Magyar Királysághoz tartozott. A magyarokat egyedül a holokauszt kapcsán említi, természetesen negatív kontextusban.
Az még csak hab a tortán, hogy a szabadkai székhelyű, magyar nevű Pannon RTV szervilis hangvételű tudósítást készített a Daily Beast cikkéről, egy szóval sem említve Temblador nyilvánvalóan szándékos ferdítéseit.
Mit lehet erről mondani? Közel a Trianon századik évfordulójához, nekünk magyaroknak sem céltudatos, egyenes gerincű nemzetpolitikánk nincs, sem erőnk, hogy bármihez is kezdjünk magunkkal. Nem csoda tehát, hogy az örökségünk szabad préda.
(„Magyarország régen” Facebook oldal)