Kiemelt Világunk 

Totális megfigyelés a kommunista rezsimben: Kína élesíti a mindenkit figyelő és pontozó rendszerét

A 2020-as év a kínai társadalom és modern politikatörtént számára is mérföldkő lesz. Ekkor tervezi ugyanis élesíteni a kínai kommunista rezsim azt a közösségi kreditrendszert, amely különféle technológiai megfigyelési pontokból adatokat gyűjtő algoritmusa bizonyos szempontok alapján dönti el, hogy ki a „jó” állampolgár és ki a „rossz”.

Miközben a „jókat” előnyökhöz, kedvezményekhez juttatják vele, a „rosszakat” büntetik. Hogy mennyire, annak több különböző fokozata is lehet, de

a 2018 óta működő tesztüzemből már nagyjából látni, mi készül: néhány hónap leforgása alatt 23 millió embert tiltottak le az utazásról – ők még egy buszjegyet sem vehetnek – különböző okok miatt: kábítószer használata, adó vagy büntetés be nem fizetése, hamis információk terjesztése.

Persze kérdés, a kommunista rezsim szemszögéből nézve mi tűnhet hamis információnak.

A kínai államapparátusnak minden bizonnyal tetszik a kreditrendszer, mert a Wired beszámolója szerint hamarosan a vállalkozásokra is keterjeszthetik. Hogy elkerüljék a büntetéseket, egy nagyjából 300 pontos listának kell eleget tenniük.

Nem nehéz kitalálni, a Kínában lévő külföldi cégeknek ez saját, nyugati kultúrából származó elveik mentén mennyire sikerülhet…

Közel 1500 olyan szempont van (állami és helyi szinten), melynek eleget kell tenni. A legjobban az adózásra és a foglalkoztatásra figyel majd az állam, de

Jeffrey Towson, a Pekingi Egyetem szakembere szerint a vállalatoknak muszáj mindent betartaniuk, ha működni akarnak.

Hogyan is néz ki ez a gyakorlatban? Íme:

Egy durva bemutató: így működik Kínában a mindenkit figyelő, mindenről tudó rendszer

(hvg.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések